Ingredience
- Omyté listy česneku medvědího
- sezamový olej
- slunečnicový olej
- sůl
- slunečnicová semínka
Česnek medvědí. Myslím, že není nikdo, kdo by o něm teď na jaře neslyšel. Ideálním způsobem zpracování je pesto. Pesto má tu výhodu, že má všestranné využití – můžete jej použít do těstovin, na pizzu, do pomazánek, pokapat s ním krémové polévky a tak dále.
Zkusila jsem si lehce pohrát s ingrediencemi a přidala sezamový olej a slunečnicová semínka.
Postup:
Základem je mít nasbírané nebo koupené pěkné listy – listy s fleky, nějak děravé nebo oschlé raději nepoužívejte. Umyjte je a nechte alespoň lehce oschnout.
Okamžité použití – jedna dávka:
Pokud si budete připravovat jen jednu dávku na okamžité spotřebování, je nejlepší si pesto připravit v hmoždíři. Vezmete velikou (opravdu velikou) hrst listů, natrháte je, přidáte špetku soli a zakapete lehce sezamovým a slunečnicovým olejem. Budete třít paličkou, dokud se listy nezačnou rozpadat na malé kousky a spojovat s olejem. Teď přichází chvíle na slunečnicová semínka – dejte zhruba 2 kávové lžičky a rozdrťte je. Konzistence pesta by měla být pěkně hladká, podle potřeby můžete přidat olej, ale ničemu nebude vadit, když v něm budete mít třeba kousky semínek, bude to působit více rustikálně.
Do lednice – větší množství:
V tomto případě doporučuji sáhnout po mixéru. Vždy dejte velikou hrst natrhaných listů, zakápněte oleji a posypte semínky a solí – v tomto případě můžete dát soli krapet více, aby Vám pesto vydrželo co nejdéle, semínka dávejte vždy na jednu velikou hrst 2 kávové lžičky.
Nemusíte se bát, že by jste neodhadli množství oleje – výsledná konzistence by měla být hladká a v oleji by pesto nemělo plavat. Chuť tohoto pesta je výrazná.
Sklenice a víčka důkladně omyjte a vysušte, naplňte pestem a uskladněte v lednici.
Tip:
Já si část listů dala do sáčků do mrazáku, abych si je později mohla vytáhnout a připravit si čerstvé pesto.