Dvakrát jsme domů dostali kvásek, ale ani jednou nám to s ním nějak nešlo. Dlouho jsem uvažovala o tom, že zkusím kvásek od začátku sama, ale stále jsem se k tomu nemohla odhodlat. Nakonec s kváskem začal můj táta a společnými silami se zadařilo.
Nelekněte se zdlouhavého postupu. Teď už z vlastní zkušenosti mohu říct, že to skutečně tak složité není. Stačí jen dodržet pár základních bodů a i Vy se budete moci vrhnout na pečení kváskového pečiva.
Postup:
DEN 1. :
Připravíme si skleněnou nádobu (my zvolili skleněný džbán Ikea, můžete použít ale třeba 0,5l zavařovací sklenici). Nádobu musíme důkladně vymýt a nechat vysušit.
Používáme převařenou vychladlou vodu (vlažnou) a žitnou chlebovou mouku. Do sklenice dáme 3 velké polévkové lžíce mouky a 3 velké polévkové lžíce vlažné vody. Zamícháme a přikryjeme igelitem, do kterého propícháme pár dírek. Nádobu umístíme na teplé místo, kde není průvan. My jsme ji měli postavenou vedle krbu.
DEN 2.:
Zhruba po 24 hodinách od založení kvásek tzv. přikrmíme – přidáme 1 velkou lžíci žitné mouky a lžíci vlažné vody. Promícháme, přikryjeme a opět postavíme na stejné místo.
DEN 3.:
Opět po 24 hodinách přidáme stejné množství jako druhý den, zamícháme a přikryté dáme na teplé místo. Kvásek již začíná “pracovat”.
DEN 4.:
Kvásek po každém dokrmení nabere na objemu a následně lehce “spadne”. Čtvrtý den opět dokrmíme stejným množstvím, promícháme a dáme zpět na teplé místo.
Čtvrtý den zhruba po 3-4 hodinách od dokrmení je kvásek připravený k použití při přípravě těsta. My jsme jej ještě nechali stát na teplém místě do dalšího dne.
DEN 5.:
Opět dokrmíme stejným postupem, promícháme, necháme 4 hodiny stát a poté jsme jej umístili do lednice.
POSTUP PŘI PŘÍPRAVĚ TĚSTA:
Kvásek máme v lednici. Pro běžné použití stačí v lednici nechat zhruba 3 lžíce a vždy před pečením kvásek nakrmit a poté opět 3 lžíce odebrat do lednice a takhle neustále dokola postupovat. Pokud delší dobu nepečeme, musíme jednou týdně kvásek dokrmit 1 lžící mouky a 1 lžící vlažné vody – necháme chvíli v teple a opět vrátíme do lednice.
My tedy ale máme v lednici nechané celé množství, ze kterého odebereme potřebné množství kvásku k pečení a jednou za týden dokrmíme.
RADY NA ZÁVĚR:
Chovejte se ke kvásku jako k živému “pokladu”, někteří si kvásek dokonce pojmenují.
Kvásek by měl být cítit po ovoci, ne po acetonu!
Nejdříve zkuste upéct třeba bulky nebo bagety, postupně se pusťte do chleba.