Domácí sirup z černého rybízu

32%

Hlasuj

Like 40

Ingredience

  • černý rybíz
  • cukr

Postup:

Otrhaný černý rybíz obereme a opláchneme. Necháme jej ve větším hrnci, rozmačkáme a zalijeme vodou tak, aby byl všechen rybíz ponořený. Přikryjeme a necháme alespoň 12 hodin (ideálně 24 hodin) v klidu – teplejší místo nevadí.

Druhý den si připravíme gázu (nebo třeba čistou dětskou bavlněnou plínku – čtvercová), přes kterou budeme rybíz mačkat do čistého hrnce. Ideální je si připravit naběračku, kterou si vždy část přendáme do gázy, vymačkáme veškerou šťávu, která jde a odpad dáme bokem. Takhle postupujeme, dokud nevymačkáme vše co jde.

Následuje vaření – odměříme si alespoň zhruba, kolik litrů jsme vymačkali a podle toho si připravíme cukr. Takže třeba na  1 l šťávy vyjde zhruba 700 g cukru. Vaříme dokud nezačne šťáva vřít, občas mícháme, aby se cukr rozpustil a také sbíráme pěnu, která se objevuje (můj tip – ze sebrané pěny si můžete uvařit marmeládu, stačí jen nechat ještě chvíli povařit a nechat zhoustnout – černý rybíz obsahuje velké množství pektinu, takže není potřeba žádný přípravek na želírování).

Jakmile začne šťáva vřít, nechte táhnout ještě dalších 20 minut, potom odstavte z plamene. Nechte 15 minut stát, přichystejte si kvalitně vymyté sklenice a trychtýř. Pak už stačí jen přelít hotový sirup do sklenic a položit je naležato.

sirup-cerny-rybiz domaci-sirup

 

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...
32 0 100
-->