Blog

Katy design

Představuji vám Katy a její projekt Katy design

Znáte pojem “zlaté české ručičky”? Určitě ano! A já mám tu čest vám tentokrát představit jednu šikovnou ženu, u které to platí na 100%.

Když jsem se podívala poprvé na její práci, nestačila jsem zírat. Vše je tak jemné a do detailů propracované. Člověk má hned nutkání si pořídit domů alespoň jeden hrneček.

Jsem tedy ráda, že Katy svolila a můžete ji tak poznat i vy.

Co na sebe Katy prozradila?

Mé jméno je Kateřina Hynštová (dříve Jiroutová). Narodila jsem se v roce 1984 v Lounech, nyní žiji v Českém Krumlově.

Svoji výtvarnou kariéru jsem začala studiem škol:

1999-2003 Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České v Českém Krumlově, studijní obor: Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu

2003-2006 VOŠ restaurátorská v Brně, studijní obor: Konzervování a restaurování keramiky

2006-2010 UJEP v Ústí nad Labem, FUD, studijní obor: Design porcelánu

2008 stáž na Kunstuniversität Linz, Rakousko, studijní obor: Keramika

V roce 2010 jsem začala pracovat pod autorskou značkou Katy design, pod kterou pracuji doposud.

Porcelán je moje vášeň! Dále ráda fotím (nejen porcelán). Mám ráda norský design, pastelové barvy. Jsem perfekcionalista, což mě někdy ničí. Miluji zvířata.

stojanek-na-vajicko

Kde nejčastěji hledáte inspiraci?

Inspiraci hledám všude kolem sebe. Baví mne folklór, staré věci, krajky… Nejvíce mne však inspiruje příroda, hlavně les, kam ráda chodím čerpat energii se svým psem.

Jak probíhá takové vaše tvoření? Potřebujete na práci klid nebo naopak nějaký ten ruch?

Vzhledem k tomu, že také fotím a pracuji hodně s lidmi, ráda se pak ubírám do své dílničky, kde si v klidu a tichu tvořím svůj porcelán. U porcelánu se nevyplatí spěchat, jelikož se pak vše po výpalu ukáže v tom špatném slova smyslu…. nežádoucí vpichy, praskliny a křivé výrobky. Proto se vyplatí dělat vše precizně. Porcelánu se věnuji 10 let a i tak mám pocit, že se mám stále v čem zdokonalovat.

Lidé, kteří něco tvoří, se často přistihnou v hodnocení svých starších prací. Co vy? Porovnáváte často svoji starší tvorbu? Pamatujete si třeba na váš zcela první hrneček?

Občas se přistihnu v hodnocení svých starších věcí, hlavně z hlediska technologického zpracování. Jsem k sobě hodně kritická. Můj první hrneček si pamatuji dodnes. Ten však nebyl z porcelánu, ale z hlíny točený na hrnčířském kruhu. K porcelánu jsem se dostala až mnohem později na vysoké škole.

Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu. Jak to je u vás? Měla jste talent a nadání pro kreativní tvoření po kom podědit?

Co se týče oboru, tak jsem jediná, kdo v mé rodině dělá porcelán. Ale určitě se geny nezapřou. Maminka i babička jsou šikovné v ručních pracích. Maminka šije, babička se věnuje pletení a háčkování.

Nedělní ráno a snídaně. Jak u vás probíhá a co si nejraději dopřejete?

Pokud zrovna nejsem na nějaké pracovní misi, ráda si dopřeji bohatou snídani s rodinou. To miluji! Obložené chleby s lučinou, bazalkou a rajčaty, jogurt nebo mé oblíbené palačinky s domácí marmeládou. A samozřejmě nesmí chybět dobrý čaj a káva.

Jídlo, které milujete a naopak jídlo, kterému se raději vyhnete?

Miluji sladké, takže u mne na 100% vyhrávají již zmiňované palačinky, které byly i mým prvním pokrmem, který jsem se naučila sama dělat již na základní škole. Naopak maso moc nemusím.

Co vy a rok 2016?

Rok 2016 je plný očekávání, jelikož v březnu čekáme s manželem prvního potomka. Bude to asi i celkem dobrodružný rok, jelikož pracovních nabídek je stále dost, tak se ještě nyní snažím dělat porcelán do zásoby, dokud je ještě mimi v bříšku.

Katy můžete sledovat přímo na jejím webu nebo Facebooku.

Foto: archiv Katy design

Prodejni-akce hrnek-na-kavu hrnecky-porcelan rozhovor-porcelan

tac-porcelan

 

 

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...