Blog

Kozí kolostrum – zázrak na imunitu?

 A je tu zase podzim. Vytahujeme kapesníky, prskáme, snažíme se nějak vyhnout nemocem… je to takový věčný kolotoč, že? Zvláště pak u dětí ve školce. Jak asi mnozí z vás víte, tak imunitu se snažíme doma podporovat co nejvíce přirozenou cestou. Celkově jsem se o tom už dříve rozepsala a v článku Imunita a já najdete spoustu tipů na přírodní šťávy a podobné super bomby.  Ale tento článek bude o něčem novém.

Letos jsem dostala možnost otestovat kolostrum. Ptala jsem se hned ze startu i vás na sociálních sítích. Hodně z vás to zajímalo, někteří máte už pozitivní zkušenosti, jiní to odsuzujete. Proto jsem nabídku přijala a můžu vám už tady prozradit, že se osvědčilo natolik, že od spolupráce jsem si sama koupila několik dalších krabiček a už i někteří v mém okolí se přidali ke spokojeným uživatelům.

Ale pěkně postupně…

Co je to kolostrum?

Kolostrum neboli mlezivo je první mléko, které vylučují těsně po porodu všechny samice savců pro svá novorozeňata. Tato zázračná tekutina je plná cenných látek, díky nimž si organismus mláděte buduje a posiluje svou obranyschopnost. Přesně z tohoto důvodu užívání kolostra někteří odsuzují. Já ten pohled chápu. Kolostrum má být prioritně pro mláďata. Ale ne vždy je všechno mlezivo využito, a tak by byla škoda ho nevyužít.

 

kolostrum 3W2B5336 3W2B5342 3W2B5348

Kozí kolostrum – největší síla?

Kozí kolostrum obsahuje kozí mlezivo, unikátní tekutinu vylučovanou samicemi savců bezprostředně po porodu mláděte. Je odebíráno eticky a jen nadbytky. Více se tomu věnuji v rozhovoru na konci článku.

Obsahuje v koncentrované formě rozmanité biologicky aktivní látky jako imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, interferon a další. To vše pak optimalizuje přirozený obranný systém, pomáhá udr­žovat zdraví a normální funkci imu­nitního systému při intenzivní fyzické námaze. Ury­chluje následnou regeneraci sil, posiluje organismus při únavě a podílí se na zneškodňování škodlivých virů a baktérií. V neposlední řade posiluje i tzv. „pasivní imunitu“.

Cena kozího kolostra je nejvyšší, ale věřím tomu, že v tomto případě se nevyplatí šetřit. Možná si říkáte, že dát za kolostrum 1490 Kč je hrozné, ale když si pak člověk spočítá, kolik utratí za léky v lékárně, když onemocní, tak mi tato forma přijde příznivnější, nehledě na to, že v tomto případě předcházíte problémům a nehasíte je.

Je vhodný i pro děti do 3 let, pro těhotné (můžete se poradit s lékařem) a užívá se 1 tobolka dvakrát denně, případně dle potřeby až 5 tobolek třikrát denně. Pro malé děti je vhodný z toho důvodu, že jde čistě o přírodní produkt bez vedlejších účinků! Jen na krabičce to nemůže být z legislativních důvodů uvedeno, tak to může mást, ale z logiky věci je to snad jasné. 🙂

Uchovává se ideálně v lednici.

kozí kolostrum kolostrum kolostrum-na-imunitu

Kravské a kombinované kolostrum – levnější varianta kolostra

Kravské kolostrum se logicky získává od krav a kombinované zpracovává kozí a kravské kolostrum.

Kravské kolostrum seženete za 590 Kč a kombinované za 990 Kč. Možná si tady říkáte, proč je tedy to kozí kolostrum o tolik dražší a hlavně lepší? I já se ptala! A než abych vám to tady složitě opisovala, tak doporučuji přečíst si tento článek o porovnání kolostra!

 

kombinované kolostrum kolostrum-kombinovane kozi-kolostrum

Jak se podepsalo kolostrum na naší imunitě?

První dvě balení jsem se rozhodla “testovat” na sobě a Petrovi. Já se ujala toho kozího a Petr kombi. Mně zrovna trápila trochu rýma, a tak jsem se rozhodla užívat větší množství. Konkrétně jsem zobala 3 tobolky třikrát denně: ráno, po obědě a večer. Petr bral třikrát denně 1 tobolku.

Stejně jako jiné přírodní vitamíny, probiotika a šťávy je dobré, když se kolostrum užívá nalačno, respektive s nějakým rozestupem od jídla. Takže ráno jsem jedla kolostrum půl hodiny před snídaní, v poledne hodinu po obědě, případně půl hodiny před obědem a večer to stejné.

Už po 3 dnech jsem cítila, že jsem jako rybička. Rýma byla pryč a celkově jsem se cítila mnohem lépe. Ještě 2 dny jsem si dávala zvýšenou dávku, pak jsem doužívala krabičku stejně jako Petr třikrát denně 1 tobolku.

U Petra kolostrum tak dobrý efekt nemělo. On sám ho užíval v jiné formě už dříve a ani tehdy na sobě nepozoroval nějaké závratné zlepšení stavu. Takže on sám to hodnotí spíše neutrálně. Každopádně nemocný nebyl.

Během tohoto “testování” jsem schválně nepila žádné přírodní šťávy a spoléhala se čistě na kolostrum. A když jsem viděla, jak krásně to zabralo, tak jsem se rozhodla, že koupím kolostrum i dětem. Violka chodí do školy. Celkově se u ní zdravotní stav poslední rok zlepšil a není nemocná tak často, jak dříve. U Jirky je to horší. Už od mimina je náchylnější, trpí na víc věcí, na ORL a foniatrii je celkem často… a jakmile se to začne ve školce točit, tak má problém se toho zbavit. Nejvíc trpí na hnisavou rýmu. Antibiotika naštěstí moc nemusí, ale antibiotikové kapky do nosu jsou u nás v lednici pečené vařené.

Přesně takto se to rozjelo i letos. Jen co se toho poprvé celkem zbavil, tak se po týdnu ve školce opakovalo to stejné. K tomu navíc i kašel. Opět bez antibiotik, ale doma zůstat musel. V tu chvíli jsem se rozhodla, že se prásknu přes kapsu a objednám další balení. Violka byla zdravá, takže brala třikrát denně 1 tobolku a Jirkovi jsem nasadila třikrát denně 3 tobolky.

Violka má trochu problém s polykáním prášků, ale protože je kolostrum Betula bez příchutě, tak to zvládla a Jirka je profík. Ten si to dokonce sám hlídal, kdy si má brát další prášky. No a světe div se, kašel zmizel jako první a po zhruba 3 dnech i hnisavá rýma. Ještě 2 dny byl doma, pak šel do školky a od té doby ťuk ťuk zatím dobré. Jinak Violi je dobrá stále, a i když je sychravo, jezdí do plavání, má kroužky, tančí a lítá všude všechno možné, tak se drží.

Takže skóre zní: 3 naprosto spokojení a 1 neutrál 🙂 

Jinak od té doby jsem si koupila ještě jedno další kolostrum, které chci užívat 1 tobolku denně a v následující fázi přemýšlím nad tím, že ještě koupíme další pro naši babičku.

Možná se může zdát být komplikované si hlídat zobání kolostra třikrát denně, ale myslím si, že je to mnohem lepší, než si pak co 8 hodin hlídat antibiotika. Co myslíte? 🙂

A ještě takový postřeh na závěr recenze. Pár lidí z okolí se nad tím pozastavilo… že to by přece musel být zázrak, aby po užívání kolostra byl člověk totálně zdravý a vyléčilo to nachlazení a podobně. Za mě je to spíš tak, že pokud má člověk správnou imunitu a celkově se zaměřuje na kvalitní potraviny a užívání přírodních doplňků, tak když ho pak potká nějaký závažnější problém, tak se s ním tělo mnohem rychleji a hlavně úspěšněji vyrovná. Takže když se budeme starat o svoji imunitu a správnou funkci střev a celkově těla, tak i když přijde chřipka a podobné podzimní a zimní neduhy, tak se s tím lépe vypořádáme a v lepším případě ji ani nebudeme řešit. A za tím si stojím.

kombinované kolostrum

Protože vždy, když se pouštím do nějakého testování a recenze, tak mě předem zajímá hodně informací, tak i v tomto případě jsem sepsala několik otázek přímo ke zdroji. Odpovědi nijak neupravuji a vy tak máte přehled o tom, jak se věci mají. Jde o nejčastější otázky ohledně kolostra, a tak doufám, že to bude přínosné nejenom pro mě!

Já se ptám, Betula odpovídá

1. Jde nějak zaručit, že je kozí i kravské kolostrum skutečně odebíráno až po té, co je ponecháno dostatek mláďatům?

Pro každého farmáře je z ekonomického hlediska důležité, aby všechna narozená mláďata byla zdravá a dobře rostla. Z tohoto důvodu dostává každé narozené kůzle co nejdříve napít mleziva a až po úplném napití se oddojí i zbytkové mlezivo v množství 0,2- 0,5 l. Mlezivo je v mléčné žláze tvořeno průběžně během celého dne až do 5. dne od narození kůzlete, při čemž nejvíce aktivních látek mlezivo obsahuje právě do 24 hodin po porodu, poté jejich obsah postupně klesá a mlezivo se již čím dál více podobá svým složení kozímu mléku. Neplatí tedy, že pokud je mlezivo odebráno pro potřeby firmy Betula, kůzle již nemá možnost opětovného napití.

2. Jak celkově hlídáte kvalitu kolostra?

Aby bylo v mlezivu zachováno co nejvíce účinných látek, nevyužívá naše firma pasterace. Proto chráníme zdraví našich zákazníků tak, že z každého odebraného mleziva zasíláme vzorek do laboratoře VFU (veterinární a farmaceutické univerzity) v Brně, kde je proveden mikrobiální rozbor především na přítomnost patogenních mikroorganismů a celkového počtu mikroorganismů. Pokud je mlezivo v pořádku, je možno jej dále zpracovávat.

3. Podle čeho vybíráte “ty správné” farmáře? Jezdíte se vždy dívat na farmy? Sledujete, jak přistupují k chovu?

Všechny farmy, od kterých je mlezivo odebíráno, několikrát ročně osobně navštěvujeme. Při výběru farmy dbáme především na kvalitu chovu, se kterou úzce souvisí jak zdraví zvířat, tak možnost volného výběhu a pastvy. Pouze farmy s kvalitní hygienou chovu a zdravými zvířaty nám mohou dodávat mlezivo, ve kterém se nevyskytují patogenní mikroorganismy, a tudíž ho můžeme dále využít.

4. Je kozí kolostrum skutečně o tolik lepší a výhodnější, než kolostrum kravské?

Nedávno jsme na našem blogu sepsali zajímavé porovnání https://www.betula.cz/kolostrum/proc-je-kozi-kolostrum-ucinnejsi-nez-kravske/

5. Kdy je ideální začít s užíváním kolostra, pokud chceme, abychom byli dobře připravení na podzimní neduhy počasí a všechny ty virózy?

Kolostrum je vhodné užívat po celý rok, neboť pomáhá organismu vyrovnat se s únavou, negativními dopady klimatizace nebo léčbě letních vyrážek. Významným pomocníkem je již při prvních známkách ochlazení, nezbytné je poté když se začínají vyskytovat první virózy a nachlazení.

6. Co když kolostrum neužíváme, cítíme, že už na nás něco leze – můžeme začít brát kolostrum i v tomto případě, nebo už je pozdě?

Pokud kolostrum začneme užívat opravdu až při prvních známkách onemocnění či nachlazení, je potřeba zvýšit denní dávkování. Doporučujeme o jednu až dvě tobolky denně a jakmile příznaky odezní, opět snížit na klasické dávkování. Kolostrem se nedá předávkovat, jedná se o zcela přírodní produkt a co tělo nevyužije, je vyloučeno přirozenou cestou pryč.

7. Jak si rozumí kolostrum s dalšími vitamíny a třeba přírodními šťávami? Lze to kombinovat?

Účinky kolostra jsou podpořeny zdravým životním stylem, ke kterému zajisté patří i konzumace přírodních šťáv a doplňků. Kolostrum lze kombinovat s jakýmkoliv přírodním doplňkem stravy, pokud jsou dodrženy pokyny k jeho užívání, což je užívání kolostra na lačno, minimálně půl hodiny před jídlem a tobolky zapíjet čistou vodou.

3W2B5375

8. Je kolostrum vhodné třeba i při regeneraci po operaci?

Po operaci či zranění bývá lidský organismus značně oslaben a je tudíž náchylnější k výskytu únavy či případnému onemocnění. I v těchto případech zde má kolostrum své místo, neboť významně podporuje imunitu organismu.

9. Můžete prosím ještě shrnout to nejdůležitější o lyofilizaci? Je to náročné, takto kolostrum zpracovávat? A kde taková lyofilizace probíhá?

Lyofilizace patří k nejšetrnějším metodám sušení. Je především unikátní v tom, že se jedná o sušení mrazem (-60 °C) ve speciálním vakuu s nízkým tlakem. Voda obsažená v mlezivu se přímo z kapalného skupenství přemění na páru. Díky tomu je v kolostru zachován maximální obsah důležitých látek v nezměněném stavu. Lyofilizace je časově náročná a vyžaduje, aby bylo mlezivo před tímto postupem šokově zmraženo při teplotě – 30°C. Přístroj, ve kterém lyofilizace probíhá, je umístěn v naší laboratoři. Díky tomu se vyhneme zbytečné manipulaci s nevysušeným mlezivem.

10. Kolostrum odebíráte od 52 farem, předpokládám, že se tak logicky neděje po celý rok. Jak tedy hospodaříte s odebraným mlezivem?

Na většině farem v České republice, které se zabývají chovem koz, probíhají porody od konce prosince do dubna. Abychom mohli mlezivo zpracovávat celoročně, je část mleziva šokově zmražena a uložena v mrazícím boxe při -25 °C. Takto hluboce zmražené mlezivo si zachová všechny účinné látky.

11. Jak dlouho vůbec trvá celý proces od získání mléka, přes samotnou lyofilizaci, až po vznik produktu?

V zimních měsících a na jaře, kdy není potřeba mlezivo uchovávat v zmrazeném stavu, je délka výrobního procesu od nadojeného mleziva po finální produkt 7-10 dní.

Web Betula – zde najdete vše podstatné včetně e-shopu.

Facebook Betula – pro všechny, co rádi sledují novinky

Instagram Betula – však víme ♥

 

 imunita - kolostrum 3W2B5369 3W2B5370 3W2B5373

 

Kategorie

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...
-->