Školní batohy, do kterých se musí vejít nejen učivo

Protože to máte učebnice, pracovní sešity, pouzdro, peněženka, klíče… a pozor! Svačina a pití!
A když máte doma děti, jako je náš Jirka, tak se to pořadí rázem mění na Svačina, pití… a to ostatní. 🙂
Školní batoh pro starší děti aneb Už žádné baletky a roboti
Jestli vám doma dělají radost starší děti, řekněme od 9 let výš, tak mi dáte za pravdu, že už nechtějí nosit na zádech dětské aktovky a batohy pro prvňáky. Navíc už děti celkem poporostly, takže i z tohoto hlediska to chce batohovou obměnu.
Celkem mě vyděsil jejich první výběr, kdy mi v záložkách přistály batohy, které splňují max to, že vypadají jako batoh. Ale nějaké rozumné členění a hlavně pořádná opora pro záda nikde. O některých cenách radši pomlčím. Takže jsem to trochu otočila. Protože v práci řeším komunikaci i pro český Bagmaster a vím, že u nich se o kvalitu bát nemusím, tak jsem pro děti domluvila testování. Samotný výběr jsem nechala na nich, abych pak doma neposlouchala, že to nebudou nosit.
Mile mě překvapilo, že si o tom oba začali číst. Neprohlíželi jen obrázky, ale sledovali počet komor, jestli má batoh otvor na sluchátka, kapsu na mobil a podobné parametry.
Dívčí batoh pro mladé slečny
aneb Výběr batohů pro druhý stupeň je stejně důležitý, jako u prvňáčků.
Je mi jasné, že pokud za sebou máte minimálně jedno kolečko výběru aktovky nebo batohu, tak jste si načetli všechny důležité informace. Ale možná vás to teprve čeká. A tak tady shrnu to nejdůležitější.
- I když děti lákají tašky přes rameno, obyčejné batohy nebo třeba i kabelky, tak zkuste najít kompromis a vybírat z takových batohů, které myslí na zdravý vývoj zad. Růstový spurt znáte určitě z kojeneckého věku, ale pozor! On je i u starších dětí a to konkrétně v pubertě (u dívek okolo 11 let a u kluků krapet později). Takže celková stavba těla se stále vyvíjí.
- Velikost batohu by měla odpovídat výšce dětí (jejich zádům – batoh nesmí plandat na zadku): prodlužováním či zkracováním délky ramenních popruhů se délka zad batohu nemění!
- Děti ocení pohodlné nosné popruhy, které jsou ideálně anatomicky tvarované a přiměřeně polstrované – což ty od Bagmasteru splňují bohatě!
- Popruhy by měly být zároveň i dostatečně široké, díky čemuž se nebudou dětem zařezávat do ramen.
- Praktickou vychytávkou je hrudní pás, který určitě znáte ze sportovních batohů. Hrudní pás pomáhá fixovat stabilitu aktovky, takže zamezuje jejímu pohybu do stran.
- Vyšší počet kapes není u batohů jen tak pro nic za nic. Nejblíže zádům si děti dají nejtěžší učebnice s tvrdou vazbou (což je hlavně u mladších dětí zcela běžné), složky nebo pracovní listy. Do prostřední kapsy se schovají sešity, případně i svačina a do nejmenší kapsy pak ty nejlehčí věci.
- Do bočních kapes se pohodlně vejde lahev na pití.
Další fotky najdete na konci článku.
Violčin dívčí batoh ← přímý odkaz.
Penál, který ladí k batohu? Žádný problém!
Kluci to tolik neřeší, ale my holky to máme prostě jinak. Jsme rády, když nám věci ladí. A to platí i u školního pouzdra. Takže Violka spojila příjemné s užitečným a svoje staré pouzdro (, které prý bylo hlavně malé) vyměnila za nové ve stejném designu jako batoh.
I když je to jednokomorový penál, tak má dvojitou přepážku a spoustu úchytů na fixy, tužky a pera, plus kapsičky.
Co vám budu povídat, třikrát ho přeskládala, a pak se s nadšením pustila do psaní úkolů. Protože s novým pouzdrem se ty úkoly dělají hned lépe.
Další fotky najdete na konci článku.
Chlapecký batoh od třetí třídy
Pro výběr batohu tady platí samozřejmě to stejné jako u těch holčičích. Každopádně tu mám ještě pár bodů k doplnění.
- Na batozích by měly být reflexní prvky. Nejčastěji jde o tenké pruhy okolo švů. I tak doporučuji doplnit batohy o další reflexní prvky, zvlášť v případě, že chodí děti ráno na autobus okolo 7 hodiny, kdy je ještě celkem tma (přes zimu).
- Jakožto rodiče dětí nesčetněkrát oceníte snadnou údržbu batohů. Protože ať chcete, nebo ne, batohy se budou povalovat všude možně, takže když pak stačí vzít mokrý hadr a batoh utřít, poděkujete si.
- Hmotnost aktovky a batohů se řeší hlavně u prvního stupně (a zvlášť u drobnějších prvňáčků). Podle normy by neměla přesahovat 1,2 kg, což české batohy Bagmaster splňují: konkrétně i u batohů pro druhý stupeň. Jirkův batoh váží 1,1 kg a Violčin dokonce jen 0,7 kg.
- V neposlední řadě nezapomínejte na to, že by se měl batoh líbit hlavně dětem. 🙂
Jirkův chlapecký batoh ← přímý odkaz.
Lahve na pití
Lahví na pití se nám doma protočilo hodně. Když už byly z dobrého materiálu, tak se blbě čistily a opačně. Skleněná lahev je zase pro děti zbytečně těžká, už tak jejich batoh plný učebnic váží víc než dost. I proto se mi zalíbila tritanová láhev na pití Bagmaster.
Tritan je materiál bez BPA, neobsahuje BPS (Bisfenol S), ani žádné jiné bisfenoly. Hledala jsem o něm co nejvíce informací a shrnula bych to do několika bodů:
- neobsahuje BPA, BPS
- je zápachu odolný
- je lehký
- je nárazuvzdorný
Jako další výhodu bych vypíchla to, že konkrétně Bagmaster láhev má matný povrch plus poutko na uchycení, takže se dětem dobře drží a nijak neklouže. Čištění je hračka a starší děti ho zvládnou samy. Na samotném pítku nezůstávají žádné nečistoty hlavně díky tomu, že je dostatečně široké na umytí.
Uzavírání je na zašroubování a následně na zacvaknutí pojistky tak, aby nic nevyteklo. Zkoušela jsem s lahví třepat, různě ji převracet a NIC!
Ještě mám za sebe jeden tip: ve školách je běžně pitná voda. Takže jestli chcete dětem alespoň trochu ulevit, tak si mohou vodu dopustit až ve škole, případně jim dát do lahve trochu sirupu/juicu na doředění.
Svačinový box
Během covidu se režim v naší školní jídelně několikrát změnil. Jednu dobu si děti musely nosit svačiny z domu. Teď už svačinky zase jedou, ale tím způsobem, že si pro ně třídy chodí do jídelny a vrací se zpět do třídy. Což není zrovna dvakrát ideální, protože si asi dovedete představit, jak některé zabalené svačiny asi vypadají.
Takže když přihlašujeme svačiny a obědy, tak si Violi s Jirkou vybírají jen to, co se dá dobře jíst a ví, že to nebudou mít rozpatlané v sáčku. Plus samozřejmě je i pár věcí, které jim zrovna dvakrát nechutnají (např. nivová pomazánka). Na tyto dny jim svačinu nachystám (případně s jejich asistencí) doma.
Už dávno jsem vzdala různě dělené přihrádky a chystání vystajlovaných svačin, které vám zaberou víc času, jak příprava obědu. Vsázím na jistotu a to, že zeleninou a ovocem se děti dojí doma. Ne že bych jim ji tam nedala, jak třeba vidíte na fotkách, tak v plněných slaných palačinkách je lučina, krůtí šunka a rukola. Ale zbytečně tam nedávám saláty a podobně.
Krabička na svačinu je menší, aby nezabírala zbytečně moc místa. Ale vleze se do ní vždy to, co potřebuji. Je lehká, opět BPA free a jen upozorním, že není vhodná do myčky a mikrovlnky.
Tipy na svačiny do školy
Menší tahák se hodí vždycky, zvlášť co se receptů a tipů na školní svačiny týče. Takže moji milí, tady máte odkaz na článek, ve kterém najdete všechny možné kombinace svačin.
Recenze na české batohy Bagmaster: jak je hodnotí samotné děti?
Já za sebe jsem z batohů a doplňků nadšená, ale zeptala jsem se i dětí. Jak vidíte, hodnotící parametry se diametrálně liší, ale nechávám to tak, jak jsem to z nich dostala. 🙂
Jirka:
„Batohu dávám 100 %. Libí se mi, že se tam dají dát sluchátka. Barva batohu je super. Pak se mi na tom líbí všechno.“
Violi:
„Batoh je skvěle barevný. Je v něm hodně úložného prostoru. Vlezou se mi tam všechny učebnice, sešity, svačina, pití a hodně dalších věcí. Je tam hodně kapsiček. Když ho mám na zádech, tak je to příjemný a taky je úplně lehoučký. Ve škole se všem líbil.
Do pouzdra se mi vleze hodně věcí. Mohla jsem si tam dát i zvýrazňovače a všechny tužky. Líbí se mi, že je stejně barevný jako nový batoh. Mám z něho velikou radost. A taky z té růžové lahve na pití, protože se dobře zavírá.“