Blog

Stylové posezení na terase i díky látkové markýze

Blíží se další léto. Další léto v našem pasivním domku, který jsme si postavili svépomocí. Léto, kdy už konečně víme, jak na optimální tepelnou pohodu během celého roku. A to i díky markýze z Labony.

Když jsme náš pasiv stavěli, tak v projektu byly jen venkovní žaluzie na jižní straně. S tím, že až budeme bydlet nějakou dobu, tak na severní stranu můžeme doplnit vnitřní stínění. To se taky stalo. Do většiny oken jsme si koupili plisséčka, o kterých jsem už na blogu psala v tomto článku a na terasu jsem si vysnila markýzu.

Ta totiž díky svojí délce nejen pomáhá se stíněním, ale zároveň celou terasu zútulnila.

Během dopoledne na terasu praží slunce, takže třeba dopolední káva a i oběd by byly ve znamení přivírání očí a “rychle to sníst a utéct dovnitř”. S markýzou je to ale o něčem jiném. Můžeme si užít stín a pohodlí, takže tato volba byla jedním z nejlepších rozhodnutí během dokončovacích prací.

Látková markýza na naší terase

Vybrali jsme si markýzu s nosným profilem Stela. Je 7 metrů dlouhá a má možnost 2,5 metru výsuvu. Ukotvená je do krovu a její montáž jsme zvládli sami. Respektive skrz její délku nás na to muselo být 5 + moje maličkost, která vše dokumentovala a hlídala. 😀

Co se týče specifikace, tak jen v bodech:

  • Nosný profil jsme chtěli, protože jde o podporu a i díky němu je možný výsuv až do 4 metrů. Nám stačí 2,5 metru, ale i tak je to pro nás jasná pojistka.
  • Markýza je částečně krytá kazetou, což se hodí hlavně během nepříznivého počasí → ochrání to látku a prodlouží životnost.
  • Vyrábí se přímo u nás v České republice a po navolení rozměrů se zhotovuje na míru.
  • Nechybí okapnička na konci markýzy, která odvádí přebytek vody.

Na tohle se při výběru markýzy zaměřte také

Výběr barvy je důležitý, o tom žádná, ale co je podstatnější, tak její vlastnosti. Labona nabízí kvalitní látky, které jsou opatřené impregnací a odolají vodě, špíně a plísni. Při vybírání se pak zaměřte na hodnoty propustnosti, odražení a pohlcení:

  •  % propustnosti → prozradí, jak moc bude přes látku vidět a kolik světla projde do místnosti. Např. 0-15 % propustnosti mají zcela zatemňující látky. My si vybrali stínící variantu.
  •  % odražení → čím více slunečního záření se odrazí (reflexe), tím méně ho zůstane v místnosti a místnost se tolik nezahřeje.
  •  % pohlcení → udává množství světla, které látka pohltí. Takže čím vyšší je hodnota u odražení, tím nižší je u pohlcení a naopak.

Nás nejvíce zaujaly béžové odstíny. Finální výběr padl na S LAND 662.  Volán u zakončení máme rovný, vlnka se nám tolik nelíbila.

Ruční ovládání jsme rovnou zavrhli a pořídili si dálkový ovladač. Dodatečně pak další rok Petr ještě dokoupil čidlo, které zajistí, že se markýza vytáhne sama, když hodně svítí slunce, naopak když nesvítí vůbec, tak zůstává zatažená. Plus když hodně fouká vítr, tak se také sama zatáhne. 

 

Za nás látkovou markýzu doporučuji a i dva roky po její montáži bych neměnila. Postupně si terasu zútulňujeme doplňky a celkově vytváříme takovou tu svoji oázu klidu. 

Přeji, ať se vám něco podobného povede i u vás doma a budu se těšit, až mi dáte vědět, jestli vás můj článek inspiroval.

Gabi

 

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...