Blog

Jak stylově zastínit okna? Zkuste plissé jako my.

Máme pasivní dům. Dává nám to smysl skrz úspory tak i udržitelnost a s ohledem na přírodu. Už když jsme plánovali s projektantem celou stavbu, věděli jsme, že minimálně z jižní strany budeme muset mít žaluzie a co se týče té druhé, tak tam že uvidíme po prvním létě.

No. Už jaro ukázalo, že musíme přidat stínění i na severní stranu, aby se dům zbytečně nepřehříval. Takže přišlo další rozhodování. Co na těch pár oken dát? Zvlášť když se bavíme spíš o variantě vnitřního stínění. 

Na první dobrou jsme hledali díky dlouhodobé spolupráci u moravské firmy Labona.cz. Měli jsme od nich koupené právě už venkovní žaluzky (a stejně tak pak i markýzu) a se vším byli spokojení. Skvělé jednání, praktické reakce na dotazy, odborně sepsané návody na webu a rychlé dodání. Takže i v tomto případě padla volba na ně. 

Variant bylo hned několik. Líbily se nám rolety den a noc, ale nakonec jsme si vybrali plisé žaluzie a na terasu markýzu. Tato kombinace se ukázala jako naprosto ideální. Hned po montáži, kterou jsme opět zvládli úplně sami, byl rozdíl okamžitě poznat. 

Nebudu zabíhat do úplných detailů, ale kdyby vás tady ta možnost stínění zaujala, tak byste měli vědět, že u výběru plissé musíte dát pozor na několik parametrů, abyste pak nenadávali.

Každá látka má totiž odlišné parametry a vy si musíte na začátku říct, co od ní očekáváte. Chcete, aby to byl jen doplněk? Aby přes ni nešlo vidět? Aby i stínila a pohltila teplo?

  1. Pohlcení (absorpce) → kolik % světla pohlcuje
  2. Propustnost (transmise) → kolik % daná látka propouští světla do místnosti
  3. Odražení (reflexe) → kolik % světla odrazí

Takže když si vyberete látku s propustností blížící se 0 %, pak bude plissé už i zatemňovat. 

Specifikace našich plissé žaluzií:

  • Barva látky: PCCRU 502
  • Barva profilu: Antracitová
  • Typ Plissé: s horním i spodním posuvným profilem
  • Typ uchycení: Uchycení do křídla

 

Máme je v koupelně a i když se v ní svítí, tak nejsou vidět pořádně ani obrysy. Přes den krásně odcloní světlo a zároveň třeba v pracovně nemám tmu a dobře se mi pracuje na počítači, což je pro mě hodně důležité, když třeba upravuji fotky. 

Pak máme žaluzie ještě nad schodištěm – přes léto máme vrchní okno nonstop zatažené. Plus dole v jídelně na dveřích. 

Ovládání je jednoduché, není potřeba žádná síla. A skvělá je i údržba – není totiž žádná. 🙂 Respektive plisséčka máme od roku 2021 a za tu dobu jsem je jednou lehce otřela. Jinak nic. 

Možná vás napadne, jestli se třeba netrhají. I tady vás potěším. I když dostávají občas zabrat od naší nejmladší, tak ne, netrhají. Museli byste asi hoooodně zabrat, aby se vám to povedlo. 

 

Příjemná a útulná atmosféra, designový prvek domácnosti a zároveň funkční řešení, které nestojí majlant. Tak přesně to jsou plisé žaluzie. Kdyby vás k nim něco dalšího zajímalo, klidně se zeptejte, ráda vám poradím. V případě technických dotazů se pak klidně obraťte na tým Labony nebo mrkněte na jejich stránky, na kterých mají spoustu návodů a názorných ukázek.

Stejně tak si můžete zkusit zaměřit svoje okna a vybrat si látku – hned se vám ukáže konečná cena, což kvituji nejvíc. Nemám ráda poptávkové formuláře, kde musíte vyplnit kupu podkladů a údajů, a pak čekáte třeba měsíc, než se vám někdo ozve. 

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...
-->