Pitný režim během těhotenství
Možná se to nezdá, ale pitný režim je během těhotenství (a pak i během kojení) ještě důležitější, než kdy jindy. Při větším nedostatku tekutin se totiž v našem těle hromadí škodlivé látky, zpomaluje se látková výměna a člověk je celkově víc unavený a přichází i bolest hlavy. Jenže co si dopřát a na co si raději nechat zajít chuť?
Vodu, prosím aneb Co pít v těhotenství?
Jako první na seznamu by měla být čistá voda. A to nejen v těhotenství. Je naprosto ideální k uhašení žízně. Já jsem zvyklá na to, že v práci mám na stole přímo džbán, abych měla během celého dne co pít. Protože není nic horšího, než když máte prázdnou sklenici a říkáte si, že za chvíli si ji skočíte dotočit.
Teď během těhotenství klasickou kohoutkovou vodu doplňuji ještě o neperlivou Magnesii. Ať už jako určitá prevence křečí, ale celkově mi Magneska moc chutná. A proč neperlivou? Protože mi všeobecně chutná víc a hlavně neperlivé vody neobsahují CO2 takže nezpůsobují nepříjemné nadýmání.
Jinak pokud jste někde na dovolené a nemůžete si být 100% jistí kvalitou kohoutkové vody, doporučuji dát přednost těm baleným a ideálně v kojenecké kvalitě.
Co se týče doporučeného množství tekutin, tak je to natolik individuální, že se podle mě nevyplatí dávat nějaká doporučení. Já sama vypiji během léta okolo 3-4 l tekutin a během zimy zhruba 2-3 l denně. A co si tak vybavuji, tak během kojení to bylo ještě podstatně víc.
Co se týče dalších studených nápojů, tak já osobně nemám ráda různé ovocné minerálky a přeslazené nápoje. A tohoto bych se držela i v těhotenství. Když už, tak bych se zaměřila na málo doslazované a ochucované šťávy bez konzervačních látek a konkrétně upřednostnila čerstvé, neslazené ovocné a zeleninové šťávy.
Čaje a káva v těhotenství?
Ohledně čajů a kávy v těhotenství koluje hned několik mýtů a polopravd. Jeden by si řekl, že kdo se v tom má vyznat… Co odborník a internetová stránka, to nějaký názor. Já osobně jsem v průběhu těhotenství hodně omezila černý čaj, po kterém mi nebylo zrovna dvakrát dobře a místo toho se zazásobila čaji ze SONNENTORU: Zakrátko maminkou, Klauni s červenými nosy, Usmrkánek a Dítě slunce, který si pak nechám i v období kojení a je pak vhodný pro děti od 6 měsíců.
K tomu jsem střídala doma nasušenou meduňku, šípky, lípu a mátu. Stejně tak jsem se nebála zázvoru, se kterým jsem ale šetřila. Ale třeba na začátku těhotenství mi dost hodně pomáhal proti nevolnostem a během nemoci, která mě potkala zase s pocením.
Kávu jsem nemohla první týdny ani cítit, takže mi vůbec nechyběla. V druhém trimestru jsem si ji už dala, ale stačila mi jedna denně a to čistá káva bez mléka a cukru, na kterou jsem zvyklá. Teď ve třetím trimestru už mi káva zase nedělá dobře – je mi po ní těžko, a když si ji dám, tak nemusím třeba další 4 hodiny jíst, takže jsem se jí zase vzdala, i když mi tak voní… Bezkofeinové varianty mi nechutnají, takže teď u nás spotřeba kávy vážně klesla. 🙂
Jinak pokud neznáte, tak určitou náhradou za kávu by pro vás mohlo být i Caro. Ano, pokud patříte mezi stejné milovníky kávy jako já, tak vás to jako nevytrhne, ale je to dobré. Je složeno z ječmene, ječného sladu, čekanky a žita.
Další variantou je pak Melta, kterou já osobně mám ještě radši. V tomto případě jde o směs kořene čekanky, cukrové řepy, drcených obilek ječmene a žita. Seženete ji buď sypanou, nebo v sáčku. Ta v sáčku mi přijde chuťově slabší.
“Zakázané” bylinky v těhotenství
Stejně jako u všeho to chce brát to s nadhledem, ale zároveň si nastudovat fakta. Protože ano, jsou určité bylinky, které v určitém trimestru nejsou vhodné, ale zároveň je dobré vědět, že pokud dané bylinky nepijete hrnky denně, tak si ji v malém množství můžete dopřát.
A o jakých bylinkách je řeč?
- Aloe pravá – překrvuje pánevní dno
- Andělika lékařská – může vyvolat potrat
- Anýz vonný – může vyvolávat potrat
- Černý bez – bobule černého bezu nejsou v těhotenství povoleny vůbec. Čaj z květů je možné pít těsně před porodem, tj. od 38. týdne těhotenství. Je to z toho důvodu, že čaj může vyvolat porod. Já osobně jsem si ho během těhotenství párkrát dala, když jsem byla nemocná. Ale střídala jsem ho s dalšími druhy.
- Heřmánek pravý – stimuluje děložní svalstvo
- Komonice lékařská
- Kontryhel obecný – sporné názory; zastavuje krvácení, může posilovat plod, vždy použití po 1. trimestru, je NUTNÉ konzultovat s ošetřujícím lékařem; zato velmi vhodná v poporodní době
- Kopytník evropský – může vyvolat potrat
- Lékořice lysá – vyvolává děložní stahy, překrvuje orgány pánevního dna
- Libeček lékařský – vyvolává stahy dělohy
- Maliník listy – doporučuje se až od 34.-36. týdne těhotenství
- Petržel zahradní – překrvení pánevního dna
- Routa vonná Ruta – silně překrvuje pánevní dno
- Řebříček obecný – možné užívat ve velmi nízkých dávkách, ne dlouhodobě
- Sporýš lékařský – vhodný jen během porodu, podporuje stahy dělohy
- Šalvěj lékařská – může vyvolávat potrat
Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, bylinkovymagazin.cz
Těhotenské čaje
Jedna moje známá, která se orientuje v bylinkách a má o nich spoustu načteno, mi kdysi řekla, že když už těhotná neví, které bylince věřit, a které se bát, tak ať se zaměří na ověřené čaje pro těhotné. Když jsem byla těhotná s Violi a Jiříkem, tak těch druhů bylo podstatně méně, než teď. Dnes mi přijde, že “těhotenskou směs” má už snad každý výrobce. 🙂 Takže i tady je fajn trochu zapátrat a vybírat si. Já v tomto případě sázím na jistotu SONNENTORU, protože vím, že tam ta kvalita je. Navíc i chuťově mi jejich těhotenský čaj Zakrátko maminkou chutná a zatím jsem se ho ani nepřepila. 🙂 Vyzkoušela jsem i jiné značky, ale třeba u Lerosu mi vadí rooibos, který je tam dost výrazný a ani další výrobci mě nějak nepřesvědčily.
Pro představu tady máte složení čaje Zakrátko maminkou:
Ovocné čaje v těhotenství
Co je celkem paradox, tak mně osobně nikdy nějak extra nechutnaly ovocné čaje. Ty klasické uměle převoněné z obchodů vůbec, ty přírodní už trochu víc, ale dala jsem si je vždy jen občas. Teď během těhotenství jsem jim celkem přišla na chuť. Jde tedy opět o bio čaje od SONNENTORU, protože z exkurze u nich moc dobře vím, že tam jsou skutečně jen kousky ovoce a bylinek a ne žádná chemie. Navíc třeba u Mlsání z ovocného košíku přímo v sáčku ty kousky ovoce vidíte, což je úplně super! Dokonce mi v něm ani nevadí ibišek, protože tam není nijak výrazný.
Obecně jsou ovocné čaje v těhotenství vhodné, ale jako u všeho ostatního je potřeba si přečíst vždy celé složení, jestli v něm nenajdete něco, co vám nedělá dobře, nebo co by mohlo být problematické. Za sebe doporučuji dál nesladit, ale opět, co člověk, to jiná chuť, takže pokud na to jste zvyklí a neoslazený čaj nevypijete, těžko se toho budete v těhotenství vzdávat. 🙂
Zimní punč pro těhotné a děti
Vzhledem k tomu, že mě během tohoto třetího těhotenství čekala opět zima s pupíkem, tak jsem byla ráda za tip ze SONNENTORU na nealkoholický punč. Nádherně voní, skvěle chutná a krásně zahřeje… ♥ Zkuste ho doma také.
- 1 sáček čaje Klauni s červenými nosy
- 1 sáček Koření do červeného svařeného vína
- 500 ml vroucí vody
- 150 ml jablečného juicu (moštu)
Příprava je jednoduchá. Do vroucí vody dáme vyluhovat sáček čaje a koření. Zhruba po 10 minutách vytáhneme sáčky, přilijeme juice, necháme ohřát a můžeme podávat.
Já si nepotrpím na přeslazené nápoje, ale dle libosti můžete dosladit lžičkou medu a ozdobit třeba plátkem pomeranče.