Blog

Výběr židlí a lavice k jídelnímu stolu

Jestli jste zrovna ve fázi zařizování, tak mi dáte za pravdu, že vedle propozic místnosti hraje důležitou roli hlavně váš styl a celkové ladění domu nebo bytu. My si vysnili pasivní dům, který stojí na vesnici. Máme blízko k přírodním materiálům a pocitově nás vše táhne k nepřeplácanosti. Naprostá většina zdí je u nás bílá. Podlaha je v dřevěném dekoru, okna jsou antracitová a hlavní místnost (spojená kuchyň, jídelna a obývák) se nese v těchto tónech: bílé zdi, dřevo (dub), černé doplňky a hodně zeleně.

Toto ladění tedy ovlivnilo i výběr lavice a židlí do jídelny.

nabytek

Proč máme jídelní lavici?

U rodičů byla lavice u jídelního stolu jedním z míst, kam si všichni mezi prvními sedali. I když stojí u stolu i židle, lavice tak nějak víc táhne. A hlavně na ní sedávala moje babička. Na židli ji nikdo nedostal. Navíc mi poctivá dřevěná lavice k vesnickému stylu života tak nějak pasuje. I proto jsem po ní toužila i v novém domě. Takže když se k nám dostal finální návrh stavby, už tehdy jsem před zdí spíže viděla naši lavici. Když pak zdi stály, dostalo to všechno reálnější obrysy.

Pustila jsem se do hledání té PRAVÉ. Jenže i přes bohatou nabídku jsem stále nekápla na takovou, která by pasovala k našemu stolu a celkově do jídelny. Naštěstí mě zachránil e-shop Designový nábytek. (V rámci barterové spolupráce jsem vám jejich projekt představila v článku o nábytku do jídelny a kuchyně.) Tady na nás čekala! Přírodní dubová lavice.

dubová lavice

Tradiční přírodní materiál, masivní dubové podnože a černá kovová konstrukce, která do našeho prostoru dokonale zapadla. Láska na první pohled. Navíc tvar podnoží přesně kopíruje ty u stolu. Jako bonus je její rozměr – 170 cm, takže když budeme chtít víc prostoru v jídelně, tak stačí stůl přisunout a lavici schovat.

Pro porovnání vám ukážu obě varianty:

  1. stůl přisunutý, využíváme jen židle
  2. stůl odsunutý, takže se dá na lavici pohodlně sedět

nábytek do jídelnyjídelna nábytek

Vzhledem k tomu, že se zrovna blíží Vánoce a taky na mě vykoukla při stěhování schovaná ovčí kůže od babičky, mám pro vás ještě jednu porovnávačku. Lavice čistě samotná a lavice doplněná právě o kůži. A asi je vám jasné, která varianta to u nás vyhrála. :-) Mimochodem právě ona lavice je teď hlavním středobodem a každý na ni chce sedět. ♥

jidelni-lavicedřevěná lavicelavice ze dřevajídelna

Jídelní židle – ideální kombinace dubu a černé

Po radosti z objevení lavice následovalo hledání židlí. Opět se stejným požadavkem – ideálně dubový dekor. Já osobně jsem měla hned pět favoritů, takže mi musel s rozhodováním pomoct Petr. Ten to nakonec i rozseknul. Vyhrála kombinace dubu a černé – konkrétně židle Diaz. Má pohodlné opěradlo i sedák, takže i když na židli sedíte delší dobu, nic vás netlačí a nebolí. Dub ladí jak k lince, tak i ke stolu a lavici. Černé podnože naopak zase k úchytkám, krbu, oknům, rámům obrazů a konferenčnímu stolku. Plus máme ještě vyhlédnutý černý lustr.

jídelní lavice

Tyto fotky nejvíc odpovídají reálnému dekoru – nijak jsem je schválně neupravovala, abyste si mohli udělat co nejvěrnější představu.

dřevěná židle pohodlna-jidelni-zidle

Uspořádání u jídelního stolu

Jídelní stůl máme dostatečně veliký, takže se k němu pohodlně vejdou i 4 židle vedle sebe. Bála jsem se, že takto budou lidi moc namačkaní, ale když měla Violka oslavu, tak jsme to otestovali a i toto řešení bez problémů obstálo. Každopádně až Rozárka povyroste a nebude sedět ve své jídelní židličce, přesuneme jednu židli do čela. Zatím ale necháváme variantu 4 židlí, protože se blíží svátky a čekáme rodinu na návštěvy. :-)

designový nábytek židle nabytek-jidelna

Údržba židlí a lavice

Jak už jsem psala v prvním článku, nemít děti, tak jednoznačně vybírám z nabídky sametových židlí. Ale kaše, drobky, vylitá polévka a podobně mě odradily. Takto stačí vzít navlhčený hadřík a problém je pryč. Jako první tedy pokřtil dvě židle manžel, když na oslavě otevíral dětské šampaňské. Následoval ho Jirka s polévkou a ani já bohužel nezůstala pozadu, když se mi povedla vylít káva. Každopádně stopy to nezanechalo.

cisteni-zidle

Otázky a odpovědi v bodech

  • Kolik stojí židle Diaz?

1 židle stojí 1938 Kč, ale můžete využít slevového kódu, který pro vás mám. Ten vám z celého nákupu odečte 10 %! Stačí zadat kód: RECEPTY

Sleva platí jen do konce roku 2020!

Jděte si prohlédnout designový nábytek a udělat si radost.

  • Kolik stojí lavice?

6609 Kč. I na ni můžete uplatnit slevu.

  • Jak je to s doručením?

Když si vyberete věci skladem, budete je mít doma obratem. U některých kusů nábytku si ale pár dní až měsíc počkáte. My čekali ten měsíc, ale vyplatilo se to.

  • Co montáž?

Musím říct, že oproti jiným kusům nábytku super. Všechny kusy nábytku byly označeny. Stejně tak šrouby. Nechyběly ani podložky na podlepení, což tedy hodně oceňuji! Návody byly přehledné, takže tady fakt palec nahoru!

složení nábytku do jídelny

Pár dalších momentek od nás z nejoblíbenější části domu. ♥

cerne-zidle jidelni-zidle nabytekdřevěná lavicežidle

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...