Ingredience
- 2 menší květáky
- 1 velká cibule
- 2 lístky šalvěje
- 2 kávové lžičky koření Porce síly SONNENTOR
- 1 polévková lžíce olivového oleje
- cca 150 ml vody na podlití
- dle chuti sůl
- cca 400 ml teplé vody
- (rajčatové pesto)
Na polévku z pečeného květáku jsem se chystala už dlouho. Ale vždy, když jsem na nic dostala chuť, tak jsem zrovna nesehnala pěkný květák. Minulý týden se mi to konečně povedlo, a tak jsem se do ní mohla pustit. Zeleninové krémy miluji a pečená zelenina má pro mě chuťově ještě větší sílu, takže jsem se těšila. U příprav mi asistovala Violi, které jsem slíbila, že si to pak může i ozdobit podle sebe a já to pak vyfotím. Poslední dobou mě u focení a chystání hodně sleduje…Možná to není úplně dokonalé, ale zase si to nachystala sama, takže za mě je to krásné!
Při vaření jsem zjistila, že nemám už žádný vývar, který bych do polévky přidala. Pro kostku do obchodu jsem jít nechtěla, a tak mi trn z paty vytrhlo jedno z koření od SONNENTORU, na které jsem jaksi úplně zapomněla, že ho mám doma ještě z exkurze v Čejkovicích. Jde o koření Porce síly ze série Zase dobře a je právě určeno do silných polévek a pokrmů z jednoho hrnce. Takže bingo. A protože tento recept věnuji právě SONNENTORU, tak vám o koření napíšu víc.
Složení koření Porce síly:
-
Šalvěj bio, kurkuma bio, bedrník obecný bio, česnek bio, bazalka bio, mateřídouška bio, chilli bio mleté, zázvor bio, echinacea bio.
Jak vidíte, samá dobrá věc! Já poslední době hodně propadla právě šalvěji a kromě bedrníku znám a používám vše. Koření je vážně silné, takže se bude skvěle hodit na podzim a zimu právě do hustých polévek a do dušeného masa. Bude to takový bojovník proti nachlazení. Ta vůně je už taková s podzimním nádechem a teď, když píšu recept, tak zrovna je venku zataženo a začíná pršet, tak z toho tu podzimní náladu úplně cítím… Ale dost bylo povídání a vrhneme se na recept.
Upečte si květák a připravte z něj polévku
Jako první si očistíme dva malé květáky od listů, umyjeme vodou a růžičky rozprostřeme na pekáč. Přidáme nakrájenou velkou cibuli, lístky šalvěje a posypeme kořením. Lehce zakápneme olivovým olejem a podlijeme vodou.
Dáme péct na 200 °C na cca 30-35 minut.
Jakmile je květák upečený, sesypeme vše do hrnce, přidáme teplou vodu (přiléváme postupně, aby nebyla polévka moc řídká – záleží na velikosti květáků) a vše rozmixujeme do krému. Ochutnáme a až teprve teď polévku osolíme dle chuti. V koření není žádná přidaná sůl.
A protože my jsme si do krému přidali ještě rajčatové pesto při podávání, tak jsem se solí šetřila.