Housky
- 380 g hladké mouky
- 1 a 1/2 kávové lžičky soli
- 60 g másla
- 130 ml vlažné vody
- 100 ml mléka
- 1 kávová lžička medu
- 15 g čerstvého droždí
- 1 vejce
Domácí tatarka
- 120 g majonézy
- z 2/3 citronu kůry
- 2 snítky rozmarýnu
- špetka soli
- čerstvě mletý pepř
Jehněčí špízy
- 550 g jehněčí kýty
- olivový olej
- sůl
- rozmarýn
- 1 cuketa
- 1 palička česneku
- cherry rajčátka
Dobrá. To že miluji soutěže jsem na sebe už prozradila. Tato s Mikrofarmou mě zaujala o to více, že jsem díky tomu dostala možnost opět porovnat poctivé farmářské maso s tím naším domácím. Dlouho jsem přemýšlela, po kterém masu sáhnout. Nakonec to vyhrálo jehněčí maso. Jak mnozí víte, žiji na vesnici a velikou část surovin máme svých. Ať už je to telecí a jehněčí maso, přes léto kuřecí, na podzim husa a výměnou od známých k tomu třeba králík a vepřové. K tomu obrovská zahrada. Beru to jednoznačně jako velikou výhodu a dar. I když za tím stojí spousta práce.
Maso doma jíme všichni. Už se mi několikrát stalo, že se mě čtenáři ptali jestli nehodlám s masem přestat. Nehodlám. Ale i když maso máme doma rádi, tak ho nejíme denně. Někdy třeba ani jednou týdně, záleží na období. Rozhodně ale využíváme domácích zdrojů, případně od známých a právě od farmářů. Raději dám přednost jednou za čas kvalitnímu masu, které pochází z šetrného chovu, než si každý den koupit levné kuřecí maso napíchané kdo ví čím.
A teď už k samotnému receptu. Jde o farmářský špíz z jehněčího masa, který jsem se ale rozhodla netradičně “nacpat” do hotdogové housky 🙂 K jehněčímu masu jsem přidala to, co mu podle mého hodně sluší. Cuketu, cherry rajče a hlavně česnek a rozmarýn. A abych vše podtrhla, tak jsem si připravila domácí tatarku s rozmarýnem a citronem. No, co vám budu povídat. Stojí to za vyzkoušení.
Prvně si upečte hotdogové housky
Droždí rozmícháme s medem a přilijeme k němu zhruba 80 ml vlažné vody, aby vzešel kvásek.
Ve větší míse smícháme mouku se solí a přilijeme rozpuštěné máslo. Do zbylé vlažné vody rozkvedláme vejce a větší část přidáme k těstu. Stejně tak mléko. Zbylou část vody s vejcem si schováme do lednice.
Těsto lehce promícháme a přidáme vzešlý kvásek. Vše důkladně promícháme, lehce posypeme moukou, přikryjeme čistou utěrkou a dáme kynout na 60 minut.
Po hodině kynutí na vále rozdělíme těsto na 6 kusů, pomoučíme, vyválíme do oválu a smotáme. Pečeme buď na plechu s pečícím papírem, nebo použijeme bagetovou formu. Přikryjeme a necháme kynout dalších 15 minut. Potřeme vodou s vejcem z lednice a pečeme zhruba 25 minut na 200 °C.
Domácí tatarka bude pomyslnou třešničkou
Smícháme majonézu s nastrouhanou citronovou kůrou (z nechemicky ošetřeného citronu, případně z omytého citronu), natrhaným rozmarýnem, špetkou soli a čerstvě mletým pepřem.
Hurá na farmářský špíz!
Jehněčí maso není potřeba nijak extra odblaňovat. Můžeme si jej den předem naložit do olivového oleje se solí a rozmarýnem. Nakrájíme na kostky (pokud možno stejně veliké kvůli propečení), lehce opepříme.
Cuketu umyjeme, podélně rozkrojíme, nakrájíme na cca 1 cm plátky a lehce osolíme. Rajčata umyjeme a necháme celé. Česnek jen oloupeme.
Napichujeme na špejli maso, česnek, cuketu a rajčátka. Jak budeme střídat je jen na nás 🙂 Ale doporučuji dát alespoň 4 kousky masa a nechávat mezi vším alespoň malou mezeru.
Rozpálíme si grilovací pánev pouze s kapkou olivového oleje a opékáme špízy. Pěkně ze všech stran, aby se maso krásně zatáhlo. Celkem necháme maso na pánvi zhruba 8-10 minut. Poté dáme špízy “dojít” do trouby, kterou máme rozehřátou na 180 °C. V troubě necháme špízy dojít zhruba 5 minut.
A teď to dáme všechno k sobě
Housky si můžeme dát na minutku rozpéct, rozkrojíme podélně tak, aby jsme je ale nerozkrojili úplně. Potřeme domácí tatarkou a přidáme špíz. Přimáčkneme a teprve pak vytáhneme špejli.
Zajímá vás, co je u mě nového? Přihlaste se k odběru chutných novinek (recepty, soutěže a další zajímavosti okolo blogu).