Blog

Mamarket – lokální poklady

Jít si za svým snem je vždy hodně náročné. A v některých případech mnohem náročnější, než si kdo myslí. Své o tom ví snad všichni menší tvůrci, kteří se jednoho dne rozhodli opustit svoji komfortní zónu a pustit se do tvoření něčeho vlastního. Může se to zdát jako hodně romantický nápad, ale kolikrát je to spíš tvrdý boj. A i proto založila Jana Hejnicová Mamarket. Na jednom místě (e-shopu) najdete všechny známé i méně známé tvůrce z našich luhů a hájů. Žádná Čína a podobně. Ale zlaté české a slovenské ručičky! ♥

Spoustu tvůrců osobně sleduji na sociálních sítích. Od hodně z nich už máme doma nějaké hračky/knížky… Nakupuji od nich hlavně dětem na narozeniny a Vánoce, protože mi to dává smysl. Jde totiž o krásné věci a ještě tím podpořím někoho od nás.

A co jsem pro vás připravila? V tomto článku najdete:

  • spoustu fotek některých produktů přímo z Mamarketu
  • rozhovor s Janou Hejnicovou (zakladatelkou Mamarketu)
  • můj seznam přání a zároveň tipů na dárky (nejen) za vysvědčení

Když máte hvězdy na dosah – Planetárium

Z neznáma – přesně tak se jmenuje projekt, který stojí za touto nádherou. Znám je už delší dobu, protože jsem od nich k loňským Vánocům koupila personalizovanou Vesmírnou knížku se sešitem pro Jiříka. Byl z toho nadšený, takže je jasné, že Planetárium bude mít podobný úspěch. A taky že měl. Je to geniální nápad → sami si to složíte, děti mohou pomáhat, propíchnete “hvězdičky” a večer můžete promítat na stěnu.

A pozor – cena je velice přátelská – jen 280 Kč!

Mrknout se na Planetárium Z neznáma.

planetarium-detske darek-pro-deti7 z-neznama z-neznama-planetarium

Stylové nádobí pro děti

Ehm, asi je všem jasné, že jako food blogerka jsem totální nadšenec do všeho krásného nádobí. A co mě obrovsky těší, tak když se dá sehnat nějaké nápadité i pro děti. O to se u nás poslední dobou zasloužila hlavně autorka projektu Ma décor.

Její výrobky jsou plné lásky, citu a nápadů. Je to jemné, nic přehnaně křiklavé a ty malované motivy… ach

Pro Violku jsem vybrala misku s kočkou, protože kočky miluje a ochraňuje. Jiřík je zase zatížený na koloběžky, prkna a podobně, takže pan zajíc byl jasná volba. Můj favorit je pak ovečka na lyžích, ale vy si prohlédněte všechno porcelánové nádobí. Kousky koupíte okolo 300 Kč.

Ma decor nádobídětské nádobínádobí pro děti Ma decormiska Ma decorDárky pro dětidětský hrníčekdetsky-hrnek hrnek hrnicek

Tetovačky pro holky i kluky

Mamííí, já chci taky takový tetování, jako máš ty… No, na to si ještě budou muset počkat, ale už teď se můžou ozdobit stylovou dětskou tetovačkou. Zvlášť teď v létě je to takové víc free, tak proč ne. Stojí za ním opět Z neznáma a pořizovací cena je tentokrát 140 Kč.

Jirka si jako první vybral červenou krvinku a Violka srdce.

Mrkněte se na veselé tetování a vyberte si, které motivy budete chtít.

Btw. tetovačky vydrží dlouho!

tetovacky tetovani-lidske-telo tetovacka-krvinka tetovacka-srdce

Poznávací kartičky pro zvídavé děti

poznávací kartičky

Poznávací kartičky od Bylo nebylo nás okouzlily na první pohled. Violka se hned vydala hledat na zahradu a louku bylinky a Jirkovi dělali dinosauři zase společnost v nemocnici. Líbí se mi provedení a sepnutí na provázek a karabinu je dokonalé!

Kartičky bylinek si koupíte za 170 Kč a dinousaury také.  Zálusk si dělám ještě na lišejníky a jejich parádní zvířecí kvarteto.

karty-bylinky poznavaci-karticky bylinky bylinky-karty bylinky-vzdelavaci-karty bylonebylo-karty

dinosauři karty dinosauri-karty dinosauri karty-dinosauri

 

 

Rozhovor se zakladatelkou Mamarketu – Janou Hejnicovou

Kdybys měla říct v 5 větách to nejdůležitější o Mamarketu, tak co by to bylo? :-)

Mamarket je platforma, která si dala za cíl rozšířit mezi rodiče myšlenku zodpovědného lokálního nákupu. Sdružili jsme na jedno místo zajímavé české značky, které tvoří produkty pro děti. Díky našemu předvýběrů se zákazník může spolehnout na to, že svým nákupem podpoří tvůrce, který svojí práci odvádí bezvadně a doručíme mu kvalitní a originální produkt.

 

Kolik lidí teď za tímto projektem stojí?

Mamarket je moje vysněné třetí miminko. Na rozdíl od prvních dvou se rodilo výrazně déle a je vlastně i o dost náročnější 😊 Já jsem tedy taková máma projektu. Kromě mne se o něj starají ještě dvě adminky, které fungují jako podpora zákazníkům i tvůrcům. Máme za sebou ještě tým vývojářů, kteří platformu ušili na míru našim potřebám, a dál průběžně pracují na nových funkcionalitách. Ale všechno neděláme my – část věci delegujeme mimo tým. No a nesmím zapomenout na mé nejbližší lidi a přátele, kteří vždy rádi pomůžu nebo poradí.

 

Jak moc těžké je pro malé tvůrce prosadit se?

Je to nesmírně těžké! Již jsem slyšela opravdu hodně příběhů menších značek, které se snaží na trhu prosadit. Velká většina z nich má skvělý nápad, ale chybí jim především ruce, které by zvládali výrobu, focení, neustále plnění sociálních sítí, marketing, finance, hromadu související administrace, balení a odesílání, a ještě k tomu ještě samozřejmě hlazení bolístek dětí, přípravu do školy a starost o domácnost. Často totiž za vznikem značky stojí odhodlané maminky, které řešily konkrétní potřebu pro svoje děti, která jim samotným chyběla. A tak produkt vymyslely, otestovaly na svých potomcích, nesměle posunuly dál komunitě a po pozitivní zpětné vazbě se pak pustily do dobrodružství podnikání.

Jenže jak narůstá poptávka, narůstají nejen náklady na skladové zásoby, ale i povinnosti. Najednou již musí jít zákonitě někde na energetický dluh, aby to vše zvládly odbavit. My jsme si řekly, že můžeme značkám pomoct dostat se k novým zákazníkům, trochu rozšířit jejich bublinu, aby se o nich dozvědělo více rodičů. Tím, že značky sdružujeme na jedno místo, mohou si vzájemně pomoct. Taky se snažíme našim značkám pomoct, vyjednat jim lepší podmínky u dodavatelů a podobně.

Když přijdete za přepravcem jako malý tvůrce, který odesílá pár kousku týdně, bavit se s vámi nebude. Když přijdete jako platforma, která zastřešuje 50 takových značek, můžete se domluvit na lepších podmínkách. To samé platí třeba u inzertních prostor, nákupu materiálů a podobně. Moc si přeji, aby naše značky vzájemně spolupracovaly a mohly si pomoct třeba hromadným nákupem materiálů. Dám příklad. Nákup jednobarevné biobavlny. Je to základní materiál, který každý tvůrce zpracuje podle sebe, takže si nekonkurují. Když se spolu domluví a koupí větší metráž najednou, cena materiálů může být výrazně nižší, takže z toho ve finále profituje jak tvůrce, tak i zákazník.

Ale abych to shrnula. Ano, je několik značek, kde to prostě sedlo. Měly v pravý čas, pravý nápad a začalo to fungovat hned od začátku, ale dle mých zkušeností je to u většiny dřina, dřina, dřina, pochybnosti ale i velký kus srdce a odhodlání, že dělají správní věc, které jim dodává chuť se do toho pouštět znovu a znovu. A taky je pro ně nesmírným motorem zpětná vazba od zákazníků. Znám hodně tvůrců a prožívám s nimi jejich příběh a musím říct, že mají můj nesmírný obdiv.

 

Jaké produkty patří mezi nejžádanější?

U nás jsou to jednoznačně edukační hračky, knížky a potřeby pro miminka. Maminky zejména těch nejmenších si začínají opravdu vybírat, čím budou své malé poklady obklopovat. Mám velkou radost, že ve společnosti začíná rezonovat téma původu věcí. Že lidi začínají vnímat to, že neustálý tlak na prodej a téměř nepřetržité slevové akce jsou na té druhé straně vykoupené práci v nevhodných podmínkách, často za pár dolaru týdně a ekologickým zatížením při kontejnerové přepravě. Jako problém vnímám i nadprodukci a následnou likvidaci neprodaného zboží.

To jsou všechno aspekty, které by nás měly motivovat k tomu, chovat se a nakupovat odpovědně. Naše zákaznice nákupem od lokálních značek získávají nejen originální produkty, často s přesahem a dlouhodobým využitím, ale jejich rozhodnutí nakoupit od místního tvůrce vskutku mění život konkrétnímu člověku.

 

U oblečení od menších tvůrců jsem si jako máma “starších” dětí všimla, že celkem zásadně chybí velikosti od 7 let. Oblečení pro mimina je obrovská spousta, pak ještě tak do těch 5-7 let to ujde, ale dál už většina autorů končí. Jak to ty sama vnímáš? A máš třeba nějaké “zákulisní informace” o tom, proč se do toho tvůrcům nechce?

Já si myslím, že tohle má několik poměrně jednoduchých vysvětlení. Za prvé, rostou nám děti s vlastním názorem 😊 starší děti jsi již dost vybírají, co si chtějí obléct. Asi to znáš sama, že vlivem školy a školky je najednou v očích dětí oblečení s obrázky superhrdinu prostě nej.  A taky hraje roli spotřeba materiálů na větší velikosti, a tedy nutně i navýšení ceny. Můj názor je, že oba tyto faktory tvůrci vnímají a zkrátka většinově nechtějí jít do rizika. Což je ale škoda. Na trhu je fakt jen několik značek, které dělají i větší velikosti, ale dělají to nádherně. Za mne je top značka Shark in the Park, která je dotažená nejen po dizajnové stránce, ale mám velmi dobrou zkušenost i s kvalitou provedení. 100 praní a pořád vypadají jejich kousky jako nové. Drží barva, střih i švy. Velký palec nahoru.

 

Blíží se vysvědčení. Kupuješ ty sama dětem na konci školního roku (školkového) něco za odměnu a k motivaci?

Já už mám vybráno 😊 Opět se letos chystáme na indiánský rodinný tábor, takže za mne je jasná volba plecháček od Rosy Mitnik, protože každý správný táborník musí mít pořádný plecháček. Zoe jakožto budoucí prvňačka dostane od Rosy i nový kufřík do školy, který mne zcela okouzlil. Je černý, s ilustracemi od Jany Nachlingerové s koženým poutkem. Radost se dívat 😊 Určitě pořídíme novinku od Pipasiku – Můj atlas hub a kapesní atlas bylinek od Bylo Nebylo.

Ale hlavně nám nadělíme pár dní intenzivní offline dovolené, protože tenhle rok byl pro všechny opravdu víc než náročný.

 

A co bys doporučila za dárečky k vysvědčení mým čtenářům?

Vím, že prázdniny jsou na odpočinek od školy, ale myslím si, že neuděláte chybu, když se s dětmi budete hravou formou učit i přes prázdniny. Máme pěknou hromadu vzdělávacích hraček, ale vypíchla bych asi abecední pexeso pytlíčků na cesty nebo tyto originální vzdělávací sady od Juchuu.

Skvělý dárek pro starší děti může být i nepromokavý dizajnový batoh, který se bude hodit na letní výlety. No anebo Sada malý hvězdář na poznávání letní oblohy.

 

Jaké máš s Mamarketem plány na druhou polovinu roku 2019?

Plánu a nápadu mám plnou hlavu. Ale ruce jenom jedny, takže se musím trochu krotit. Ale pokud mohu něco malinko prozradit, tak plánujeme našim dospělým zákaznicím zprostředkovat i několik značek jen pro ně. Myslím, že i na sousedním Slovensku je co objevovat, takže se díváme i tím směrem. A taky pomalu ale jistě začínáme připravovat oslavu našich 1. narozenin, prozradím jen, že chystáme velmi sympatickou akci. Taky neustále pracujeme na vylepšení platformy, tak aby s administraci měli prodejci, co nejméně práce a mohli se věnovat především své tvorbě. No a možná se pustíme i do výroby vlastních produktů, když nám zbydou síly. 😊

 

Seznam přání a tipy na dárky (nejen) za vysvědčení

Těžko vybrat z tak úžasné nabídky jen pár tipů…

  • Rosa Mitnik a její království → všechno co tvoří tato neskutečně nadaná dáma je dokonalé a vyrobené s láskou… Pro sebe si doufám jednou koupím její psaníčko a pro děti by se mi líbil její kufřík.
  • Jirka propadl gymnastice a do nového pokoje si přeje alespoň nějaký prvek z tělocvičny. Na tyto žebřiny FUNKY MINT jsem narazila nedávno na FB a celkem vážně o nich uvažujeme.
  • Mapy České republiky od JUCHUUU, protože znát svoji zemi je základ!
  • Kreativní sešit Poznávej ptáčky → je kouzelný a naučný!
  • Hračky pro miminka, pokud je u vás stejně jako u mě spousta miminek, které si zaslouží originální a s láskou vyrobené dárky.

 

 

 

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...