Blog

Čajový rituál

Když jsem byla malá, tak jsme se sestrou dělávala čajové dýchánky na dvorku. Několik báboviček, ještě víc různých misek a starých hrnců. Vaření z hlíny, písku, vody a listí… Prostě klasický čajový dýchánek na vesnickém dvorku. Doma jsme dýchánek připravovaly pro panenky. Tam už to byla vyšší dívčí. A přesně takto to teď má i Violka. Na úplně stejném místě na dvorku vaří z hlíny, písku a listí. A doma pro Barbie a pro nás. Já se pak můžu vrátit do dětských let a společně s ní “jako” pít z miniaturních hrnečků a jíst imaginární koláč z pidi malého talířku. Přesně toto je pak jeden z našich čajových rituálů.

Ty opravdické jsem se naučila vychutnávat až s Petrem. Dřív jsem si prostě jen uvařila čaj, vypila ho a tím to haslo. Stejně tak třeba kávu. Nějak jsem nad tím neuvažovala. Ale když je člověk v životě šťastný a přehodnotí spoustu věcí, tak se dívá jinak i na relativně obyčejné okamžiky, jako je příprava čaje.

bio čaje

Nechci tady teď nikomu kázat, sami jsme doma dřív kupovali levnější a hlavně kvalitou horší čaje. Ale v určitém okamžiku jsem se začala zajímat víc o to, co jíme a pijeme a došlo právě i na čaje. SONNENTOR patřil mezi první poctivé krabičky u nás doma. Chuť bylinkových čajů jsem si zamilovala hned na první hrnek. U ovocných to byl trochu skok, protože ať chcete, nebo ne, ty levnější a hlavně umělé mají prostě umělou a převoněnou chuť. Ale můžu vám něco slíbit. Když omezíte cukry, umělé sladidla, převoněné čaje a podobně, tak se postupně zase dostanete k dětským nezkaženým chutím. Jak to myslím? Tak, že zase začnete cítit základní chutě surovin. A bude to platit i u čajů. Poctivé bylinkové a ovocné čaje vám přinesou úplně jiný požitek.

Takže základ na čajový rituál by byl – poctivý čaj. Pro ten poctivý to chce navíc sypaný čaj. Díky tomu si prodloužíme celkový zážitek. A k tomu také třeba čajovou sadu, protože to hezky vypadá a ještě pak máte snadnější přípravu. Petr dostal na Vánoce od Ježíška Alenky (mojí sestry) krásnou bílou čajovou sadu, která se vyloženě hodí do podzimního počasí. Takže si ji teď užíváme společně třeba u dobré knihy…

sypaný čaj

Když se řekne “čajový rituál” tak si vybavím vždy i naši babičku. Miluje ovocné čaje, ideálně ještě slazené medem a za den jich vypije spoustu. Jak je teď už trochu popletená, tak neví, kde hledat hrnek, kde čaj, a tak ji kolikrát člověk musí pomoct, nebo jí ten čaj ideálně uvařit…, a když jí ho donesu, tak vždy moc děkuje a má ohromnou radost. Radost z čaje a z toho, že se o ni někdo stará. A když se pak ještě přidají Violi a Jiřík, tak je ta radost podstatně větší. Člověk pak vidí, jak je snadné radovat se i z “maličkostí”. Takže čajový rituál mám spojený i s tímto a věřím, že to tak má možná i víc z nás.

Ono takové povídání u čaje má také něco do sebe. Zvlášť v zimních měsících, když se člověk vrátí promrzlý z venku, postaví vodu do konvice, zatopí v krbu, a pak se všichni sejdou u stolu. Tady takových chvil je v uspěchané době méně a méně, takže si je chraňme! ♥

3W2B0340 3W2B0351

A protože jsem zvědavá, tak jsem se rozhodla, že se na čajový rituál zeptám i několika známých blogerek, které ráda sleduji a také pana Dvořáčka ze SONNENTORU. Fotky, které vidíte v článku, jsem postupně fotila za poslední týdny u nás doma vždy, když jsme si našli chvilku na posezení u dobrého čaje a doufám, že i díky něm bude mít článek lepší atmosféru. ♥

 

OTÁZKA: Co pro Vás znamená čajový rituál? A je nějaký druh čaje, kterému dáváte přednost?

Josef Dvořáček, jednatel společnosti SONNENTOR

Čajový rituál je takovou malou oázou v dnešním uspěchaném světě. Je škoda, že na něj spousta lidí zapomíná. Sednout si s šálkem horkého čaje do pohodlného křesla, přivonět k harmonické souhře bylin, sledovat pomalu stoupající kouř z šálku, a nakonec si vychutnat čistou chuť přírody. Člověk si při pití čaje může během chvilky krásně pročistit hlavu.

Každý druh čaje a každá bylinná směs má něco do sebe, pro mě ale srdeční záležitostí je a zůstane Dobrá nálada.

 

Kamila Šťastná, šťastná vedoucí marketingu SONNENTOR :-)

Jsem čajomilec a čajový rituál je pro mě každodenní díkuvzdání za vše, co nám příroda umí nabídnout. Nejraději mám bylinkové a kořeněné čaje,  jejich chuťová rozmanitost je evergreen, který prostě nikdy neomrzí. Každý den u mě v podstatě začíná u šálku dobrého čaje.

čaj sonnentor

Autorky blogu Mámami a knihy Báječné oslavy – úžasné sestry Markéta a Míša

OTÁZKA: Co pro vás znamená čaj a čajový rituál?

Míša:

Když se řekne čaj, vybaví se mi podzim, deka a velké křeslo. Čaj pro mne znamená ztišení po rušném a chladném dni. Je to nápoj, který patří k rodině. Ráno ho připravit dětem, večer ho popíjet v družném rozhovoru s manželem nebo přáteli. Čajový rituál pro mne znamená krásný a elegantní hrnek a klidné popíjení v oblíbeném křesle nebo také ten největší hrnek plný zázvoru a citrónu, který uleví bolavému krku.

A kterým čajům dáváte přednost? Ovocným, černým, bylinkovým, nebo
zeleným?

Nejraději piji ovocné a bylinkové. Když je chuť, připravím si občas černý čaj s kořením a mlékem.

Markét:
Jsem letní typ. Miluji dlouhé večery a ledové limonády. Je přece ale jen několik věcí, díky kterým se každý rok těším i na podzim a zimu. Jedním z nich je rozhodně šálek horkého čaje. Zatímco kávu si vařím především k práci, horký čaj pro mě znamená odpočinek. Miluji chvíle, kdy si po celém dlouhém dni uvařím bylinkový čaj s trochou medu a zalezu si pod deku k dobrému filmu nebo knížce. Čaj popíjím vlastně vždycky ve chvílích, kdy jsem unavená, kdy mám za sebou těžký den, kdy potřebuji zahřát i tak trochu pohladit po duši. A s čajem vlastně máme spojený ještě jeden domácí rodinný rituál. Vždycky na podzim a v zimě si v neděli odpoledne vaříme konvici černého nebo ovocného čaje s medem a citrónem. Ten pak popíjíme u nějaké společné hry nebo povídání. Tuhle tradici jsem si odnesla z vlastního dětství a mám ji moc ráda.

Tím jsem vlastně odpověděla i na tvoji druhou otázku. :) Mám ráda vlastně všechny čaje. Zelené ledové v létě, bylinkové jako svůj vlastní
rituál a ty černé a ovocné pak ve chvílích s rodinou či přáteli. A teď jak jsem to napsala, zjistila jsem, že mi vlastně nikdy nedošlo, jak to
mám hezky rozdělené. :)))

 

porcovaný čaj

Kristina Lund, známá jako Děvče u plotny, autorka sladké švédské kuchařky Fika

OTÁZKA: Co pro vás znamená čaj a čajový rituál?

Čaj je pro mě součást každodenního života. Ke snídani mám ráda bylinkový čaj a přes den často vypiju několik dalších hrníčků. Čaj pro mě funguje také jako lék při nachlazení, třeba zázvorový nebo šípkový s medem a citronem.
Mám ráda bylinkové čaje, zelené i černé čaje a v zimě také kořeněnou indickou chai masalu. Zrovna teď je moje nejoblíbenější kombinace zázvor, meduňka a šťáva z limetky.

 

pití čaje

Karol, autorka skvělého blogu Život podle Karol, kde najdete spoustu recenzí

OTÁZKA: Co pro mě znamená čaj, čajový rituál a kterým čajům dávám přednost?

Co se týče čajů jako takových, tak jsem je nikdy neměla vyloženě v oblibě. Pila jsem je v zimě na zahřátí ale jednalo se o úplně běžné čaje, nic zvláštního a nijak mě to neoslovilo. Naopak jsem nechápala, jak může být z čajů někdo odvařený.

U vlastních dětí pak člověk mění veškeré názory a já se začala zajímat o kvalitní čaje pro děti. Tím jsem se před čtyřmi lety dostala ke značce Sonnentor a Klaudince jsem v té době pořídila k Mikuláši Raráškovu poznávací sadu, Sloní sílu a Usmrkánka.

Se svým čajovým rituálem jsem začala ale až vloni, když jsem na adventních trzích objevila adventní sadu čajů právě od Sonnentoru. Tím začal můj každodenní čajový rituál. Vždy večer, když holky usnuly, tak jsem si čaj připravila a snažila jsem se ho vychutnávat každým douškem.

Tak jsem si na ten každodenní čajový rituál zvykla, až mi bylo líto, že už je vlastně té adventní sady konec a moc mě lákalo v rituálu pokračovat i nadále. Což se snažím poctivě dodržovat po objevení edice Štěstí je, opět od Sonnentoru.

Tyto čaje totiž doslova vybízí k vlastnímu rituálu, na běžné pití by jich byla velká škoda.

Nejvíce mám ráda různě zvláštní příchutě nebo zajímavé směsi, jako je například čaj s příchutí čokolády. Ten je opravdu TOP a je mnohem dietnější, než čokoláda sama o sobě hahaha. Mám ale také moc ráda černý čaj s mlékem.

bio ledový čaj

Katy, autorka svěžích textů na blogu Mama-live

OTÁZKA: Co pro mě znamená čaj, čajový rituál a kterým čajům dávám přednost?

Když se řekne “příjemná chvíle s čajem”, nevybavím si žádný můj osobní hygge moment doma pod dekou, ale jak se jdeme po podzimní procházce zahřát celá rodina někam do tepla, já si objednám černý čaj s citrónem a medem a pak si o hrneček hřeju prsty.
A druhá příjemná chvíle s čajem je pro mě s mojí mamkou – ona udělá čaj bezáček a povídáme si o všem a o ničem.
 
bio čaj
čajový dýchánek
bio-caj-priprava bylinkovy-caj caj-bio caj-bylinkovy

Kategorie

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...
-->