Blog

Když čaj pomáhá – čaje při nachlazení a dýchacích problémech

Bolest v krku, nachlazení, rýma, bolesti břicha při menstruaci, nadýmání, problémy s usínáním… je toho spousta, co vás může trápit. A je také několik řešení. Když na vás leze chřipka, můžete sáhnout po Coldrexech a podobně, a nebo si zalézt do postele, vařit si čaje a vypotit se. Je jasné, že ne každý si může dovolit třeba den volna, ale z dlouhodobého hlediska je to pro všechny lepší varianta. Úplně jsem se nedávno vyděsila, když jsem si četla průzkumy, kolik antibiotik a prášků proti bolesti se u nás spotřebuje. Někteří z nás by nejraději dostali od lékaře antibiotika na všechno. Nechci tu nikomu kázat, ale je už všeobecně známé, že naudžívání antibiotik nás ohrožuje → bakterie se stávají odolnější a antibiotika méně účinná.

Já osobně se snažím jít k lékaři skutečně až už je to nevyhnutelné, stejně tak jsem naprosto omezila klasické prášky proti bolesti. Spíš se snažím využívat sílu přírody. A právě o tom bude i dnešní článek ve spolupráci s mým milovaným SONNENTOR. Všechny druhy mám dlouhodobě ozkoušené, takže to máte ověřeno na celé rodině. :-) Jednou bych si chtěla najít čas, abych si sušila bylinky i sama a využívala jejich sílu, ale zatím se stavbou domu a spoustou starostí stále není ta pravá doba, a tak jsem ráda právě za SONNENTOR, kde vím, že dostanu to nejlepší.

V této první části se společně podíváme na “zimní” problémy a v druhém díle se můžete těšit například na postní čaje, čaje při bolesti břicha a podobně.

čaje při nachlazení

Čaj na nachlazení, chřipku a rýmičku – i pro děti

Nachlazení, rýma, kašel… tři nejčastější důvody, kdy po čaji sáhne skoro každý. Při nemocích obecně je dobré zvýšit pitný režim a nebát se zvýšené teploty (do 38 °C). Lehněte si, odpočívejte, vyspěte se. A čaje střídejte. Není dobré sázet jen na jednu kartu, navíc se vám to i “přepije” a nemáte na to potom tolik chuť. Proto vybírám hned několik druhů čajů, které většinou seženete v sypané i porcované verzi:

 • Zázvorový čaj – skvělý pomocník při nachlazení, chřipce, bolesti hlavy ale také při nevolnostech. Připravit si ho můžete z čerstvého zázvoru, ale také sypaný. Obě varianty jsou super a záleží na tom, jestli doma máte zásoby čerstvého zázvoru, nebo ne. Pro mě je to jeden z nejvíce univerzálních čajů. Pro děti udělejte vždy slabší variantu a doplňte lžičkou medu.

 

 • Kuc-kuc – už podle samotného názvu je jasné, že po tomto čaji sáhneme vždy, když nás trápí kašel. Najdete v něm  mátu, šalvěj, heřmánek, tymián a černý bez – no uznejte, samá lepší bylinka. :-)

 

 • Knedlík v krku – tento čaj je stejně jako kuc-kuc nevhodný pro děti, těhotné a kojící, ale my ostatní si ho směle můžeme vychutnat vždy, když nás začne trápit onen pověstný knedlík v krku. Když to doplníme ještě kloktáním šalvěje, tak určitě bude brzy lépe.

 

 • Usmrkánek – prohřeje a posílí všechny děti, těhotné i kojící maminky. Lahodná směs bylinek jako je například máta, heřmánek nebo černý bez.

 

 • Lipový čaj – typicky nasládlá chuť lipového čaje mě baví a doma patří jednoznačně mezi nejoblíbenější čaje. Vaříme si ho nejen při nachlazení, ale klidně i jen tak. Ne nadarmo se lípa používá v lidovém léčitelství od nepaměti a zaslouží si více přiblížit. Lípa má močopudné účinky, pomáhá při pocení a také podporuje odkašlávání. A co je super, tak když to s lípou nebudete přehánět, tak si ji mohou dopřát děti, těhotní i kojící maminky.

 

 • Heřmánkový čaj – lehce aromatický a krásný, to je čaj z heřmánku. Nemusí se ho bát ani malé děti a stejně jako většina bylinek má všestranné využití. V tomto případě pomáhá při nachlazení, kašli a nachlazení.

detske-bylinkove-caječaj na bolest v krkulipovy čaj caj-lipove-kvety caj-pri-nachlazeniheřmánkový čaj hermankovy-caj sonnentor-hermankovy-caj

Zima? Žádný problém! Prohřívací čaje zaberou!

Znáte to… přijdete z procházky, lyžování, bruslení nebo prostě jen z práce a školy a je vám zima. Chce to zahřát! Z výše zmíněných čajů rozhodně doporučuji zázvor a pro děti usmrkánek. Ozkoušené ale máme také další druhy:

 • Kurkumový sen – kurkuma, kardamom, skořice, zázvor… a další dobroty v tomto čaji vás krásně zahřejí, i když se vrátíte z lyžování, koulovačky nebo práce. Navíc krásná žlutá barva čaje lahodí i oku.

 

 • Prohřívající čaj sv. Hildegardy – tato bylinná směs to má přímo v názvu. Je krapet výraznější, takže si ho dávám do hrnku vždy méně. Co na něm mám nejvíce ráda, tak že je v něm i listí ostružin, mateřídouška a měsíček. Na zahřátí to je pak galgán.

kurkumovy čaj

Jde se kloktat i pít – šalvějový čaj

Pamatujete si na Saxanu a její babské ucho? Tak to jsme doma! Šalvějový čaj je jeden z těch, který můžete využívat jak zevně, tak vnitřně.

Zevně hlavně při kloktání, když vás bolí v krku, také při zvýšené krvácivosti dásní a pozor! Šalvějový čaj se dá používat na obklady i při bolestivém akné.

Pokud se budeme bavit o jeho pití, tak pozor by si měly dát maminky, které kojí → šalvějový čaj se totiž pije během kojení jen tehdy, pokud potřebujete zastavit laktaci. Pomoct ale může při nepravidelné menstruaci, nadýmání, a pokud vás trápí noční pocení.

šalvějový čaj salvejovy-caj

Čaj na imunitu → prevence je nejlepší!

Úplně nejlepší varianta je ta, když pijete čaje preventivně a nesaháte po nich až tehdy, když vás něco trápí. Proto přidávám i několik tipů na čaje, které podporují imunitu.

 • Šípkový čaj – Čaj z šípků podpoří imunitní systém, pomůže s kožními neduhy, chronickou bolestí, poruchami trávení i zánětlivými stavy. Je to silný hráč, tak na něj nezapomínejte.

 

 • Kurkumový sen – už jsem ho zmiňovala, ale ještě se hodí doplnit, že má kurkuma protizánětlivé účinky a i další složky, které jsou v čaji obsažené celkově podporují imunitu.

 

 • Zázvorový čaj – opět ten zázvor! Jak vidíte, vážně je chyba otálet s jeho pořízením. :-)

Už jste viděli kuchařku RECEPTY DĚTEM – Vařte pro děti tak, aby chutnalo o vám? Pokud ne, tak mrkněte ♥ Najdete v ní 86 nových receptů, které jinde nenajdete a celkem se můžete těšit na 103 receptů pro celou rodinu ♥

Ještě mě nesledujete na Facebooku a Instagramu? Tak to honem napravte :-) Nic vám pak neuteče.

šípkový čaj sipkovy-caj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...