Blog

Imunita a já

Tento článek by měl začínat tak, že půjde čistě o mé postřehy a ozkoušené tipy, ne žádné lékařské rady. Se sepsáním jsem čekala až na konec února s tím, že bude pomalu končit zima a já s jistotou budu moci říct, že to vše vážně funguje. Uznávám, že to tedy nebude tolik přínosné, ale podzimů a zim náš ještě čeká… :-)

Znáte to, sychravé podzimní počasí, mrazíky a zima, která za nic nestojí (nesvítí sluníčko a ani pořádně nemrzne, takže bacilům se daří). Všechny předešlé roky jsem minimálně jednou skončila u své moc hodné doktorky s tím, že bez antibiotik to už nešlo. Loni na podzim jsem si řekla, že to zkusím tentokrát jinak. Podpořit imunitu a raději se zaměřit na prevenci než pak hasit pohromy. Světe div se, zdařilo se. Až na jedno nachlazení jsem to nejhorší období přešla. Na děti jsem se snažila “aplikovat” co nejvíce stejných bodů a i u nich bylo jasné zlepšení oproti loňským rokům.

Noni

Hledali jsme s přítelem něco na přírodní bázi, ideálně žádné pilulky. Právě díky přírodní bázi noni je vstřebatelnost všech podstatných složek maximální, avšak nehrozí předávkování. Tělo si vezme jen to, co potřebuje, ostatní bezezbytku vyloučí přirozenou cestou. Pokud si budete hledat informace o noni, zjistíte, že najdete pouze chválu. Tedy je tu jedna maličkost, která by vás mohla odradit od pití – chuť. Chuť noni není zrovna nejlepší. Já sama jsem se první tři dny celkem šklebila, ale pak si zvyknete. Dnes po čtyřech měsících je mi celkem líto, že moje zásoba během pár dnů dojde.

Teď ta pozitiva

 1. výrazný posilující prostředek organismu při všech virových onemocněních
 2. pozitivně působí na hormonální rovnováhu v těle
 3. blahodárný účinek na psychiku
 4. posiluje kosti, kůži a nehty
 5. zvyšuje psychickou a fyzickou odolnost
 6. má uklidňující účinek na zažívání
 7. obsahuje více jak 140 druhů vitamínů, stopových látek, enzymů, alkaloidů, rostlinných olejů, kyselin a antioxidantů!

Pila jsem každé ráno nalačno jednoho malého panáka :-)

Pokud se do užívání noni pustíte, počítejte s tím, že se zvýší hladina vitaminu C, takže u žen může na začátku užívání oddálit menstruaci.

Vhodné pro děti od 3 let.

noni-pouziti-zdravi

Čistá rakytníková šťáva

Rakytník pro mě už takovou novinkou nebyl. Dříve nám rostl na zahradě a pojídali jsme ho. Vyzkoušeli jsme několik druhů, jako například s kombinací s brusinkami (ta je ale příliš kyselá a dětem nechutnala), až jsme došli k závěru, že nejlepší a nejchutnější je právě čistá rakytníková šťáva – 90% šťáva z rakytníku a 10% fruktóza. Dětem jsem dávala téměř každé ráno (občas člověk zapomene) na lžíci nebo do odměrky od sirupů (takové ty natahovací stříkačky).

Pozitivní účinky

 1. zvyšují imunitu a odolnost organismu
 2. působí proti únavě, jsou přirozeným zdrojem mnoha vitamínů, minerálů a flavonoidů
 3. mimo jin obsahují velmi vysoké množství železa
 4. vynikající je rakytníková šťáva pro očistu organismu od toxických zplodin, rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu a vykazuje i protinádorové účinky
 5. patří mezi nejbohatší zdroje vitamínu C, je velmi vhodná při rekonvalescenci

Můžete ji konzumovat jen čistou po lžících nebo přidat do čaje, tvarohu, jogurtu či při pečení.

rakytnikova-stava-vitaminy

Kysané zelí

Tady asi ani netřeba představovat. Kysané zelí zná dle mého každý. Pokud jste si všimli té veliké prázdné sklenice, která stojí v pozadí, tak to byla první dávka domácího kysaného zelí od mého pana P. Připravil ho doma klasicky v kamenném hrnci a chuťově ho zatím žádné kupované zelí nepřekonalo.

Můj táta vždy říkal, že v zimě se má jíst kysané zelí. Není třeba kupovat kupu rajčat a okurků bez chuti, ale využít místní suroviny, které jsou tak přínosné pro náš organismus. Takže já si jej dávám tak 2 krát – 3 krát týdně k obědu nebo večeři.

Pozitivní účinky

 1. je výborným zdrojem vitamínu C, bakterií kyseliny mléčné, v menší míře pak zdrojem vitamínu K a skupiny vitamínů B, minerálů jako draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor
 2. podporuje tvorbu krve a hormonů
 3. umožňuje lépe bojovat proti únavě a zvyšuje obranyschopnost organizmu
 4. pomáhá snižovat krevní tlak a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek
 5. má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla

kysane-zeli-ucinky

Pěstování klíčků

Ano ano, i já jsem propadla klíčení. Nejznámější je klíčení munga a řeřichy.

Semínka řeřichy nasypete na namočenou vatu v misce, budete hlídat vlhčení a po pár dnech můžete přidávat do pomazánky, polévky nebo jen tak posypat chleba s máslem.

Mungo a zelená čočka

Přes noc jsem namočila do vody. Použila jsem zavařovací sklenice a otvor zadělala dírkovanou síťkou a gumičkou. Druhý den jsem vodu přecedila a nechala semínka na okně – ale tak, aby nebyly přímo na světle. Každý den jsem semínka jednou až dvakrát propláchla čistou vodou (v létě je dobré proplachovat častěji).

Zhruba po 5-6 dnech máte klíčky krásně naklíčené a můžete se pustit do jejich konzumace. Doporučuje se zhruba 1 hrst na den. Nic se nemá přehánět že? :-)

Pokud se dáte do klíčení, věnujte pozornost výběru semínek a luštěnin. Volte bio kvalitu.

Pozitivní účinky

 1. přinášejí osvěžení a pestrost do vašeho jídelníčku
 2. klíčky jsou stravou bez jakéhokoliv úbytku vitamínů
 3. poskytují vitamíny řady B, vitamín C a podle druhu i další, dále esenciální aminokyseliny, podporující metabolismus a imunitu, velké množství minerálů a stopových prvků – například vápník, hořčík a fosfor, železo
 4. větší výhonky navíc obsahují i množství prospěšného chlorofylu, který má detoxikační a regenerační účinky
 5. veliké využití, téměř vždy k dispozici

Klíčky nevaříme, jíme ideálně syrové!! Můžeme přidat do salátů, posypat pomazánky nebo pečivo “s něčím”, ozdobit polévky, zeleninová jídla a tak dále.

Tip: mým dětem chutnají nejvíce klíčky munga, protože jsou sladké a připomínají chuťově zelený hrášek.

klicky-vitaminy

Goji – kustovnice čínská

Goji jsem si v poslední době velmi oblíbila. Přidávám ho nejčastěji ráno do kaší nebo müsli. Pokud se hodí, tak také do dezertů nebo do smoothie.

Pozitivní účinky:

 1. plody kustovnice čínské jsou vydatným zdrojem vitaminu C – obsahují až 500 krát více vitaminu C než pomeranče
 2. obsahují 19 aminokyselin, z toho 8 esenciálních a až 15% objemu plodů Goji Berry tvoří bílkoviny
 3. dále obsahují obrovské množství minerálních látek a stopových prvků
 4. plody kustovnice jsou účinným prostředkem pro boj s bakteriemi, plísněmi a mají protizánětlivý účinek
 5. v oblasti, kde se kustovnice čínská pěstuje, již několik staletí zaznamenali vědci nejvyšší průměrný věk
 6. pomáhá snižovat tlak, zlepšuje tvorbu krve, jsou využívány při léčbě lupenky a jiných kožních chorob

Pokud máte děti mladší 18 měsíců, bobule Goji jim nedávejte. Dětem do deseti let stačí asi jedna hrstka bobulí denně. To je potřebné množství, díky kterému budou mít děti dostatek potřebných vitaminů a minerálních látek. Děti starší deseti let mohou užívat stejnou dávku, jako dospělí, tedy cca 30 bobulí. Takové množství odpovídá asi dvěma hrstem Goji Berry.

goji-kustovnice-cinska

Arónie – Jeřáb černý

Už jsem se o ní párkrát zmiňovala. Rostou nám vedle ohrady dva stromky a letos ji zařazuji jako šťávu i do boje proti nachlazení a nemocem. Musím tedy přiznat, že chuť je skutečně trpčí a ne každému zachutná. Ale já šťávu momentálně piji každé ráno druhý týden a už jsem si zvykla. Dokonce se dá říct, že mi chutná :-)

Šťávu kupujte rozhodně 100%. Cenově tedy vychází krapet dráž, ale investice do zdraví se přeci vyplatí (sklenice na fotce stojí zhruba 170 Kč).

Arónie je známá díky vysokému obsahu antioxidantů, antokyaninů, bioflavonoidů, vitamínů P, C, B, A, množství minerálů a dalších biologicky důležitých aktivních látek.

Pozitivní účinky arónie

 1.  příznivě ovlivňuje cévní systém a srdce
 2.  posiluje imunitní systém
 3.  reguluje krevní tlak
 4. odstraňuje z těla těžké kovy
 5. zlepšuje paměť
 6. zmírňuje migrény
 7. pomáhá i při léčbě rakoviny
 8. chrání střeva a celé trávící ústrojí… a mnoho dalšího

My jeřáb trháme vždy až později na podzim, kdy jsou plody dokonale zralé. Připravila jsem například sirup z arónie nebo ji přidala ke hruškám do kompotu . Šťávu seženete ve zdravé výživě nebo na internetu.

IMG_9018 aronie_uzivani cerny_jerab_pouziti

 

Jak to vše kombinovat?

Není potřeba jíst všeho příliš každý den. Jediné noni piji každé ráno. Rakytník jsem přidala, když jsem cítila, že na mě něco leze, ten pily hlavně děti, protože do těch jsem noni nedostala. Kysané zelí občas k obědu nebo večeři – toho jsem si ale vždy dopřála pořádnou misku. Klíčky stačí v rozumné míře a goji přidávám tam, kde se mi hodí chuťově.

Něco navíc

Nezapomínejte ani během chladnějších dnů na dostatečný pitný režim. Ideálně co největší podíl čisté vody, ale jinak třeba čaje nebo trochu ovocné a zeleninové šťávy.

Stejně tak nezapomínejte na otužování.

A abych nezapomněla – česnek a cibule, kam můžete, tam je dejte :-)

voda-kolik-vypit

Yin – yang starojaponský rostlinný olej

Toto je můj poslední tip, který ovšem beru jako objev této zimy. Absolutně čistý přírodní destilát bez chemických přísad, bez alkoholu, bez tuku a oleje, bez chlorofylu a barviv. Lze jej používat  zevně, vnitřně nebo inhalovat.

Na rýmu celkem trpím, ale tedy letos jsem nepotřebovala žádné kapky a podobně. Stačí kápnout na prst, natřít pod nosem a ihned se vám krásně uvolní nos. Dětem stačí lehce kápnout na kapesník. Také je možné nakapat na mokrý ručník a dát zvlhčovat do pokoje nebo využít aroma lampu. Skvělé také na relaxační masáž nebo při bolestech hlavy.

 

Budu ráda, pokud vám moje tipy pomohou a všem nám přeji spoustu zdraví, protože to je základ všeho.

Edit 2017 – stále na stejné vlně

A máme tu další rok :-) Stále pokračuji ve stejném trendu a nese to své ovoce :-) Dokonce i v práci jsem navnadila kolegyně, které se daly na přírodní šťávy. Letos jsem pro vás zjistila ještě pár doplňujících informací od Hanky Machalové, která má na starost e-shop Harera a ohledně superpotravin a přírodních šťáv toho ví mnohem víc, jak já :-)

 1. Které přírodní šťávy se nakupují nejvíc? Je nějaká, která převažuje nad ostatními? Například rakytník?

Poslední 2 měsíce je nejžádanější Aloe vera Premium, celkově je ale nejvíce poptávaná Goji Himalyo 100% šťáva  a jako třetí nejoblíbenější bych zmínila Arónie BIO 100% přímo lisovaná šťáva.

 1. Co doporučujete na podporu imunity?

Na imunitu bych určitě doporučila:

 • zázvor – vynikající v tomhle chmurném období :) Ale pozor, je opravdu pálivý!
 • amalaki je plné vitaminu C a v Indii ho používají místo antibiotik. A je opravdu dobré :)
 • maralí kořen – odstraňuje chronickou únavu a je velmi silnou podporou pro náš imunitní systém.
 • určitě aloe vera šťávy, ty jsou skvělé a imunitu dokážou podpořit, stačí si ji dát 1x denně :)
 • šťáva přímo z brusinek je velkým přísunem vitamínů a antioxidantů, takže pro imunitu TOP!
 • goji 100% šťáva – snižuje stres, podporuje trávení a posiluje imunitní systém
 • rakytníková šťáva – pomáhá při rekonvalescenci a zvyšuje imunitu organismu
 1. Co superpotraviny? Jsou stále tak trendy?

Ano. Lidi v dnešní době a při dnešním stresu a tempu začínají čím dál více prosazovat zdravý životní styl a starat se o sebe. V dnešní době jsou i kvalitní potraviny věc, kterou si nemůže dovolit úplně každý. A ten, kdo tomu až tolik nerozumí nebo se bojí zkoušet nové věci, tomuto směru bohužel až tak nepropadne. Proto se já sama snažím dělat ochutnávky, propagace a obdarovávat lidičky svými malými ochutnávkami, aby se sami přesvědčili, že zdravé věci mohou být i dobré a za investici a obohacení jídelníčku opravdu stojí :)

 1. Které superpotraviny byste doporučila pro děti?

Pro děti doporučuji přírodní šťávy, které jsou opravdu lisované jen z plodů a mají v sobě spoustu vitamínů. Ale vím, že třeba můj bráška má rád i pekanové ořechy nebo uzené mandle :) chutnají mu i lyofilizované maliny a sušené meruňky :) Dobrůtek pro děti je spoustu. Záleží, co vaši miláčci mají rádi :)

Zajímá vás, co je u mě nového? Přihlaste se k odběru chutných novinek (recepty, soutěže a další zajímavosti okolo blogu).

Podle zákona o ochraně osobních údajů je nutné udělit Souhlas se zpracováním osobních údajů. Požadované údaje zpracovávám konkrétně za účelem zasílání newsletterů -novinek z blogu. Stisknutím tlačítka "Registrovat se" dáváte automaticky souhlas. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět, a to například zasláním e-mailu nebo dopisu na kontaktní údaje.

imunita-deti-prirodni-stavy

granatove-jablko

 

 

 

 

 

 

Kategorie

Autor

Gabi

Sdílení & Tisk

Dejte vědět svým přátelům...